Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
Szkolny Klub Gier Planszowych
W marcu tego roku rozpoczął swoją działalność Szkolny Klub Gier Planszowych. Uczniowie klas 4-6 SP i Gimnazjum chętnie uczestniczyli w cotygodniowych spotkaniach klubu. Gry planszowe to nie tylko dobra zabawa, ale również nauka zdrowej rywalizacji i logicznego myślenia. Gry rozwijają również pamięć, spostrzegawczość, wyobraźnię, refleks oraz koncentrację. Są świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
15 czerwca członkowie naszego klubu wzięli udział w rozgrywkach szachowych. Rywalizacja była zacięta, ale najważniejsze, że uczniom towarzyszyła świetna zabawa i z pewnością był to miło spędzony czas.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce - Albert Świętoń z kl. VI SP
II miejsce - Dominik Świętoń z kl. II Gim.
III miejsce - Magdalena Bereś z kl. IV SP
Wszyscy członkowie klubu aktywnie uczestniczyli w rozgrywkach, dlatego też każdy został nagrodzony.
Wszystkich miłośników gier planszowych zapraszamy do dołączenia do naszego klubu już we wrześniu.
Spotkanie z autorką książek dla dzieci Renatą Piątkowską
9 czerwca 2015r. w Bibliotece Publicznej w Niedźwiadzie odbyło się spotkanie autorskie ze znaną pisarką – panią Renatą Piątkowską. W spotkaniu uczestniczyły drugie i trzecie klasy ze szkół z Niedźwiady Dolnej i Górnej. Dzieci miały okazję zapoznać się z twórczością autorki, która wydała wiele ciekawych, zabawnych i mądrych książek dla najmłodszych. Fragmenty książek pani Renaty czytała lektor, pani Malwina Kożurno, która zachwyciła dzieci pięknym, ekspresyjnym stylem czytania. Na zakończenie spotkania młodzi czytelnicy mogli zakupić książkę autorki, która bardzo chętnie podpisywała dedykacje i rozdawała autografy.
Jak przygoda, to tylko w Warszawie…
Nasza przygoda z Warszawą rozpoczęła się 8 czerwca 2015 r. o godz. 4.30 (niektórzy musieli wstać o 2. w nocy). Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunami wyruszyli spod szkoły na trzydniową wycieczkę do stolicy.
Po spotkaniu z przewodnikiem udaliśmy się do Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie, obejrzeliśmy Panteon Wielkich Polaków i zwiedziliśmy część świątyni, ponieważ nadal trwają tam prace budowlane. Następnie udaliśmy się na Zamek Królewski, gdzie zobaczyliśmy przepięknie ozdobione sale, które zrobiły na nas duże wrażenie.
Spacerowaliśmy (w przyspieszonym tempie) po Starym i Nowym Mieście, obserwowaliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Trochę zmęczeni podróżą i zwiedzaniem udaliśmy się do podziemi Bazyliki Katedralnej św. Michała i św. Floriana, gdzie zjedliśmy obiad. Ostatnim punktem programu był Stadion Narodowy. Gdy weszliśmy na trybuny, zaparło nam dech w piersiach. Widok był niesamowity ! Zasypiając w Sulejówku, myśleliśmy o atrakcjach następnego dnia.
Ranek 9 czerwca przywitał nas chłodem i deszczem, ale nie popsuło nam to humorów. Po śniadaniu udaliśmy się na Stare Powązki, w ciszy i skupieniu obejrzeliśmy miejsce pochówku wielu znamienitych rodaków. Spacer po Łazienkach Królewskich utrudniał nam trochę deszcz, ale od czego są parasole i płaszcze przeciwdeszczowe. Byliśmy na to przygotowani. Następnie przeszliśmy do Sejmu. Po drodze obejrzeliśmy ambasady różnych państw, gmachy ministerstw, siedziby premiera i CBA.
Po sprawdzeniu torebek, plecaków, przejściu przez bramkę, mogliśmy wreszcie zasiąść w fotelach sejmowych, w części przeznaczonej dla publiczności. W tym dniu nie było obrad. Obejrzeliśmy także hall główny. Później udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Pochłonęły nas samodzielne eksperymenty na interaktywnych wystawach. W planetarium Niebo Kopernika na sferycznym ekranie mogliśmy przyjrzeć się gwiazdom i zgłębić tajemnicę czarnej dziury. Kilkoro chętnych uczniów obejrzało ogród na dachu budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się na obiadokolację i nocleg.
Trzeci dzień rozpoczął się pobudką o 6.00. Chcieliśmy jak najwięcej zobaczyć, ale korki popsuły trochę nasze plany. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji oraz losy powstańców w PRL. Jest hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Była to dla nas ważna lekcja historii.
Następnie pojechaliśmy na Powązki Wojskowe, gdzie nawiedziliśmy groby m.in. ofiar katastrofy smoleńskiej, Aleksandra Kamińskiego oraz bohaterów jego książki Kamienie na szaniec – Zośki, Alka i Rudego. W Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, które powstało w podziemiach kościoła, zapoznaliśmy się z historią życia, służby i męczeńskiej śmierci kapłana. Nawiedziliśmy także jego grób, znajdujący się obok kościoła.
Po obiedzie udaliśmy się do otwartej w tym roku drugiej linii metra. Przejazd wzbudził wiele emocji. Ostatnim punktem wycieczki był taras widokowy na trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy. Ostatni rzut oka na stolicę i pora wracać do domu. Jeszcze na koniec wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Do Niedźwiady dotarliśmy o północy. Przed szkołą czekali stęsknieni rodzice. I tak zakończyła się nasza przygoda w Warszawie !
Tekst: Marta Szpara
Wspaniały sukces naszych uczniów!!! Wygrali gminę, powiat i rejon awansując na Mistrzostwa WOjewództwa, gdzie zdobyli wysokie 5 miejsce!
W konkursie ,, Baw się z nami'' uczestniczyć mogli uczniowie z rocznika 2005 i młodsi. Drużyna musiała się składać z 4 dziewczynek i 4 chłopców. Naszą szkołę reprezentowali : Patryk Nykiel, Michał Cieśla, Hubert Kośkiewicz, Brajan Kopala, Amelia Jodłowska, Aleksandra Królikowska , Magdalena Mikowska i Natalia Panek. Nasi uczniowie przebrnęli wszystkie eliminacje w wielkim stylu awansując na Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego.
Turniej ,, Baw się z nami '' składa się z 7 konkurencji sprawnościowych: wyścigu sztafetowego, dodawaniu skoków, biegu ze zmianą piłek, wyścigu w workach , rzutach do żywego kosza, biegu z przeplataniem szarfy i strzałów na bramkę. Rywalizację nasz zespół rozpoczął od zawodów powiatowych, gdyż w gminie żadna inna szkoła nie stanęła do rywalizacji. Do zawodów powiatowych stanęło pięć szkół: SP Szkodna, SP Borek Wielki, SP Skrzyszów, SP Iwierzyce i SP Niedźwiada Dolna. W tych zawodach nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce mając 10 pkt przewagi nad drugą SP Iwierzyce i awansując tym samym na zawody rejonowe, które odbyły się na Orliku Pustków - Osiedle. W zawodach rejonowych rywalizowały 4 szkoły : SP 5 Dębica, SP Przecław, mistrz powiatu kolbuszowskiego oraz SP Niedźwiada Dolna. Nasi uczniowie znów okazali się bezkonkurencyjni, wygrali cztery z siedmiu konkurencji, co pozwoliło zająć im pierwsze miejsce z 5.5 pkt przewagi nad SP nr 5 Dębica.
Jedziemy na Mistrzostwa Województwa :)
W finale wojewódzkim do walki o medale stanęły najlepsze szkoły z eliminacji rejonowych.
Były to : SP Głogów Małopolski, SP nr 1 Sanok, SP Krościenko Wyżne, SP nr 7 Stalowa Wola, SP Niedźwiada Dolna i SP Narol. Po bardzo zaciętej walce, gdzie w konkurencjach biegowych o poszczególnych miejscach decydowały ułamki sekund, a w konkurencjach technicznych centymetry, nasza szkoła zajęła piąte miejsce, tracąc do czwartej SP Stalowa Wola zaledwie 2 pkt. Mistrzem Województwa została SP w Głogowie Małopolskim przed SP 1 Sanok.
Uczniom naszej szkoły gratulujemy sukcesu. Piąte miejsce na Mistrzostwach Województwa to powód do Dumy !!!
PIKNIK RODZINNY
ORTOGRAFIA
Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie było organizatorem Ogólnopolskiego Dyktanda Szkolnego przeprowadzonego w dniu 14 maja 2015r. Uczestniczyło w nim 1604 uczniów edukacji wczesnoszkolnej, 2321 uczniów klas IV-VI oraz 623 gimnazjalistów. Z województwa podkarpackiego wzięło udział 349 osób. Naszą szkołę reprezentowało dwunastu uczestników.
WYNIKI
Poziom 1 (edukacja wczesnoszkolna)
1. Gabriela Lubelczyk kl. III – 119 pkt. miejsce 12 Dyplom wyróżnienia
2. Jakub Cabaj kl. III – 110 pkt. miejsce 21 Dyplom uznania
3. Hubert Kośkiewicz kl. III – 95 pkt. miejsce 36 Dyplom uznania
Poziom 2 (klasy IV-VI)
1. Marcin Mytych kl. VI – 128 pkt. miejsce 13 Dyplom wyróżnienia
2. Izabela Kukla kl. VI – 126 pkt. miejsce 15 Dyplom wyróżnienia
3. Mikołaj Romanik kl. IV – 125 pkt. miejsce 16 Dyplom uznania
4. Alicja Chodak kl. VI – 124 pkt. miejsce 17 Dyplom uznania
5. Grzegorz Januszewski kl. V – 120 pkt. miejsce 21 Dyplom uznania
Poziom 3 (gimnazjum)
1. Damian Kośkiewicz kl. II – 129 pkt. miejsce 11 Dyplom wyróżnienia
2. Natalia Sowiźrał kl. II – 127 pkt. miejsce 13 Dyplom wyróżnienia
3. Monika Tatara kl. II – 112 pkt. miejsce 28 Dyplom uznania
4. Milena Armata kl. II – 109 pkt. miejsce 31 Dyplom uznania
Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych wyników i zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.
Uczniów przygotowały: Agnieszka Kucab i Marta Szpara
Szkolny organizator konkursu – Marta Szpara.
Tekst: Marta Szpara
Święto Mamy i Taty
2 czerwca 2015r. w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Mottem przewodnim uroczystości było hasło pt.” Cudownych rodziców mam…”.
Jak wiadomo, pierwsze słowa każdego dziecka to „mama i tato”. Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu każdego dziecka, należy wiec dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też co roku w naszej szkole nauczyciele pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując dla nich występy. Wszyscy młodzi artyści, ubrani byli w galowe, kolorowe stroje.
Na początku uroczystości pani dyrektor Wioletta Czemarnik serdecznie powitała: pana Stanisława Mazura oraz panią Genowefę Ciosek a także licznie przybyłych rodziców, następnie zaprosiła najmłodszych artystów przedszkolaków, którzy pod czujnym okiem pań wychowawczyń zaprezentowały taniec pt. „ Dzisiaj z Tobą tańczyć chce…” oraz zaśpiewały piosenkę „ Życzenia dla mamy i taty”. Dzieci z klasy 0a pięknie zaprezentowały się w tańcu oraz piosence pt. „Moja wesoła rodzinka”. Mali artyści z klasy 0b zatańczyli piękny taniec ,, Trojak” oraz zaśpiewały piosenkę pt. ”Dla taty”. Życzenia dla mamy i taty wyśpiewali, zatańczyli i zagrali uczniowie z klasy 1a. Klasa Ib zaprezentowała „Muzyczne życzenia dla mamy i taty”. Uczniowie klasy II zaśpiewali piosenkę pt. „Dla mamy” oraz zatańczyli „Krakowiaka”. Pod koniec programu uczniowie klasy III przygotowali dla rodziców pokaz tanecznych umiejętności. Zaprezentowali 4 krótkie tańce, do których choreografię ułożyli samodzielnie.
W końcowej części uroczystości pan Stanisław Mazur oraz pani Genowefa Ciosek wyrazili słowa uznania i podziękowania dla uczniów i nauczycieli za pamięć o rodzinie i za przygotowanie pięknego programu artystycznego ale szczególnie ciepłe słowa skierowali do rodziców, dziękując im za trud wychowania. Talenty muzyczne, które dzieci złożyły na ręce swoich rodziców, niczym wielobarwne wiązanki kwiatów, wywołały łezkę wzruszenia w niejednym oku kochanych rodziców. Dzień ten przebiegł w miłej i ciepłej atmosferze.
Tekst: Magdalena Drygaś
Zdjęcia: Agnieszka Kucab
Ania i Alicja zdobyły tytuły Wicemistrzyń Województwa !!!
W sobotę 30 maja w Jarosławiu odbyły się Mistrzostwa Województwa w kategorii Skrzatek i Skrzatów. Nasi najmłodsi wychowankowie tenisa stołowego zdobyli trzy medale ( dwa srebrne i brąz).
Montaż słowno-muzyczny pod hasłem: „Jan Paweł II jako robotnik, aktor, poeta”.
W czwartek dnia 21.05.2015 r. w naszej szkole klasa III gimnazjum zaprezentowała przygotowany przez siebie montaż słowno-muzyczny, wzbogacony prezentacją, pod hasłem: „Jan Paweł II jako robotnik, aktor, poeta”. Od samego rana świetlicę szkolną wypełniał śpiew i recytacje. Najpierw przedstawienie obejrzeli uczniowie naszej szkoły. Wieczorem rodzice klasy III i zaproszeni goście. Wieczorne spotkanie zakończył wspólny śpiew „Barki” – ulubionej piosenki Karola Wojtyły.
W przygotowania zaangażowała się cała klasa. Karolina Ozga narysowała portrety papieża i przygotowała dekoracje. Kamil Skóra wykonał prezentację ilustrującą teksty czytane przez narratorów - Magdalenę Dziewulską i Wojciecha Pokorskiego. Arkadiusz Strzałka pięknie recytował wiersz poświęcony matce „Nad Twoją białą mogiłą”, Barbara Panek i Kinga Staroń fragmenty utworu „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”, Renata Świętoń wiersz „Dzieci” a Sebastian Wośko „Siostra”, Alicja Dziedzic fragment utworu „Wybrzeża pełne ciszy”, fragmenty „Hioba” Kamil Budzik i Mirosław Świętoń, fragment „Jeremiasza” Damian Marć, fragment „Myśląc ojczyzna…” Paweł Cabaj i Arkadiusz Skóra. Oprawą muzyczną zajęli się Gabriela Mikowska - gitara, śpiew, Ewelina Babicz –śpiew, Kamil Przypek - gitara.
Nad całością czuwała pani Wiesława Miąso przy współpracy pani Elżbiety Strzałki. Sprzętem nagłaśniającym opiekował się pan Stanisław Wośko.
Tekst: Renata Świętoń
Zdjęcia: Alicja Dziedzic i Klaudia Cabaj