Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
Jak przygoda, to tylko w Warszawie…
Nasza przygoda z Warszawą rozpoczęła się 8 czerwca 2015 r. o godz. 4.30 (niektórzy musieli wstać o 2. w nocy). Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunami wyruszyli spod szkoły na trzydniową wycieczkę do stolicy.
Po spotkaniu z przewodnikiem udaliśmy się do Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie, obejrzeliśmy Panteon Wielkich Polaków i zwiedziliśmy część świątyni, ponieważ nadal trwają tam prace budowlane. Następnie udaliśmy się na Zamek Królewski, gdzie zobaczyliśmy przepięknie ozdobione sale, które zrobiły na nas duże wrażenie.
Spacerowaliśmy (w przyspieszonym tempie) po Starym i Nowym Mieście, obserwowaliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Trochę zmęczeni podróżą i zwiedzaniem udaliśmy się do podziemi Bazyliki Katedralnej św. Michała i św. Floriana, gdzie zjedliśmy obiad. Ostatnim punktem programu był Stadion Narodowy. Gdy weszliśmy na trybuny, zaparło nam dech w piersiach. Widok był niesamowity ! Zasypiając w Sulejówku, myśleliśmy o atrakcjach następnego dnia.
Ranek 9 czerwca przywitał nas chłodem i deszczem, ale nie popsuło nam to humorów. Po śniadaniu udaliśmy się na Stare Powązki, w ciszy i skupieniu obejrzeliśmy miejsce pochówku wielu znamienitych rodaków. Spacer po Łazienkach Królewskich utrudniał nam trochę deszcz, ale od czego są parasole i płaszcze przeciwdeszczowe. Byliśmy na to przygotowani. Następnie przeszliśmy do Sejmu. Po drodze obejrzeliśmy ambasady różnych państw, gmachy ministerstw, siedziby premiera i CBA.
Po sprawdzeniu torebek, plecaków, przejściu przez bramkę, mogliśmy wreszcie zasiąść w fotelach sejmowych, w części przeznaczonej dla publiczności. W tym dniu nie było obrad. Obejrzeliśmy także hall główny. Później udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Pochłonęły nas samodzielne eksperymenty na interaktywnych wystawach. W planetarium Niebo Kopernika na sferycznym ekranie mogliśmy przyjrzeć się gwiazdom i zgłębić tajemnicę czarnej dziury. Kilkoro chętnych uczniów obejrzało ogród na dachu budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się na obiadokolację i nocleg.
Trzeci dzień rozpoczął się pobudką o 6.00. Chcieliśmy jak najwięcej zobaczyć, ale korki popsuły trochę nasze plany. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji oraz losy powstańców w PRL. Jest hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Była to dla nas ważna lekcja historii.
Następnie pojechaliśmy na Powązki Wojskowe, gdzie nawiedziliśmy groby m.in. ofiar katastrofy smoleńskiej, Aleksandra Kamińskiego oraz bohaterów jego książki Kamienie na szaniec – Zośki, Alka i Rudego. W Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, które powstało w podziemiach kościoła, zapoznaliśmy się z historią życia, służby i męczeńskiej śmierci kapłana. Nawiedziliśmy także jego grób, znajdujący się obok kościoła.
Po obiedzie udaliśmy się do otwartej w tym roku drugiej linii metra. Przejazd wzbudził wiele emocji. Ostatnim punktem wycieczki był taras widokowy na trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy. Ostatni rzut oka na stolicę i pora wracać do domu. Jeszcze na koniec wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Do Niedźwiady dotarliśmy o północy. Przed szkołą czekali stęsknieni rodzice. I tak zakończyła się nasza przygoda w Warszawie !
Tekst: Marta Szpara
Komentarze
Dodaj komentarz
Oceny
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.