Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
Wycieczka przedszkolaków do Pilzna i Lipin
25.O5.2O15 r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Muzeum Lalek w Pilźnie oraz Ogrodu Miniatur w Lipinach. Dzieciaczki miały okazję zapoznać się z różnymi rodzajami lalek produkowanymi w Pilźnie, jak również pochodzącymi z różnych stron świata, m.in. Japonii oraz Afryki. Przedszkolaki mogły obserwować kolejne etapy powstawania lalek. Odwiedziły krajalnię, szwalnię oraz zakład ceramiki. Wiele radości sprawiło dzieciom wykonanie własnej kukiełki. Najczęściej powstawały kukiełkowe księżniczki, książęta oraz krasnoludki.
Ciekawą atrakcją było wejście do Chatki Baby Jagi, gdzie wszystkie maluszki śmiało wchodziły nie okazując ani odrobiny strachu. Gdy dzieciaczki obejrzały już wszystkie lalki i pomieszczenia muzealne, wyruszyliśmy do Parku Miniatur w Lipinach. Podziwialiśmy chłopską wioskę, odwiedziliśmy Królewnę Śnieżkę oraz krasnoludki, a także spacerowaliśmy po zamku. Po zwiedzaniu pomachaliśmy wiedźmie, która zamiatała podwórko przed swoją chatką.
Tak szybko mija czas, jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.
Tekst: Marzena Bartusik
KARAOKE W NASZEJ SZKOLE
KARAOKE
W NASZEJ SZKOLE
1 czerwca 2015 ROK
Karaoke będzie prezentowane w formie przeglądu, a nie konkursu w ramach obchodów Dnia Europejskiego.
Każda klasa może przygotować do występu karaoke maksymalnie 3 piosenki w dowolnej konfiguracji osób, tzn solo, duet, cała klasa do zaśpiewania maksymalnie 3 wylosowywanych przez siebie piosenek. W trakcie przeglądu zostaje wylosowany numer piosenki (z niżej podanej listy utworów) i uczestnicy mają za zadanie zaśpiewać dany utwór. Można będzie wybrać również inny wybrany przez siebie utwór znajdujący się na podanej niżej stronie.
Przygotowane przez nas utwory pochodzą z różnych krajów Unii Europejskiej, więc są w języku polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, itd.
Piosenki pochodzą ze strony internetowej o adresie:
www.ising.pl i www. youtube.pl
na którą można wchodzić i ćwiczyć podane piosenki (Wybrać: Piosenki-Wszystkie A-Z).Prosimy chętnych o zgłaszanie się do wychowawców klas do dnia 29 maja (piątek)
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Samorząd Uczniowski i Opiekunowie
Konkurs „Mistrz Pięknego Czytania” w Bibliotece Publicznej w Niedźwiadzie
W dniu 20 maja 2015 r. odbyła się kolejna już edycja konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”, zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Niedźwiadzie. Chcąc zarazić uczniów pasją czytania, które jest okazją do poznania nowych światów, wspaniałych przygód, zaskakujących i ciekawych opowieści, organizowanie takiego przedsięwzięcia jest doskonałym pomysłem. Nie tylko motywuje dzieci do pracy nad warsztatem i techniką czytania ale kształtuje zdolność interpretacji czytanego utworu oraz rozwija wyobraźnię, pozwalając dziecku przenieść się choć na chwilę w świat książki. W konkursie wzięli udział uczniowie z trzech szkół: Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej, Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Górnej oraz Zespołu Szkół w Małej. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów z klasy II i III SP. Komisja konkursowa zgodnie stwierdziła, że poziom czytania wśród uczestników był tak wysoki, że trudno było wyłonić zwycięzcę. Jednak po długiej naradzie udało się i ogłoszono oczekiwane przez dzieci wyniki.
Z uczniów naszej szkoły Brajan Kopala z klasy III zdobył tytuł „Wicemistrza Pięknego Czytania” a Anna Chodak z klasy II zdobyła wyróżnienie. Oprócz dyplomów laureaci otrzymali również nagrody książkowe. Pozostali uczniowie: Kinga Kowalska, Alicja Skóra z klasy II oraz Katarzyna Strzałka z klasy III otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe zakładki do książki. Uczestnikom konkursu gratulujemy pięknego czytania i zachęcamy wszystkich uczniów do czytania książek bo kolejna szansa na zdobycie tytułu „Mistrza Pięknego Czytania” już za rok!
Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej
„Słoneczko śpiewa i woła Cię”
Takie słowa zabrzmiały we wtorek, 19 maja w Centrum Kultury w Ropczycach. Wyśpiewały je zuchy z 33 Gromady Zuchowej „Wesołe Niedźwiadki” na Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Zuchowej. Była to kolejna edycja festiwalu, na którym gromady zuchowe i drużyny harcerskie mogły zaprezentować na scenie swoje umiejętności wokalne. Była to też okazja do dobrej zabawy, poznania się nawzajem, wymiany doświadczeń i pomysłów. Piosenka „Słoneczko” wprowadziła wszystkich w dobry nastrój, natomiast pląs „Marsjanin” przeniósł nas w świat fantazji. Piosenki oceniane były przez jury, które przyznało naszej gromadzie pierwsze miejsce.
Zapraszamy do galerii zdjęć !!!
Tekst: Monika Daniec
Zdjęcia: Agnieszka Kucab
WYCIECZKA DO PARKU MINIATUR
Aby przybliżyć dzieciom kulturę europejską i światową, w czwartek 14 maja klasy pierwsze i część klasy drugiej pojechały na wycieczkę do Inwałdu, do Parku Miniatur. Jest to miejsce, w którym mogliśmy podróżować dookoła świata w ciągu jednego dnia. Razem z panią przewodnik przywitał nas deszcz, ale dzieciaki z zainteresowaniem oglądały modele przedstawiające najsłynniejsze cuda architektoniczne Polski i świata m.in.: Hagia Sophia, Wielki Mur Chiński, posągi Moai, Koloseum, Plac Świętego Piotra, Świątynię Akropolu, Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, mauzoleum Tadż Mahal, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, świątynię Kukulcana, zamek w Malborku, Wawel, zamek w Łańcucie, Stadion Narodowy i wiele innych.
Po wspaniałej podróży czekały na nas duże atrakcje. Każdy mógł się sprawdzić jako kierowca jeżdżąc autkami bez policji, świateł i przepisów ruchu drogowego, za to z wielką ilością niespodziewanych zakrętów, zwrotów i mnóstwem kolizji. W Zielonym Labiryncie dzieci długo szukały drogi wyjścia. Najszybciej udało się to Kacprowi i Kubie, pozostali korzystali z podpowiedzi, albo wracali drogą wejściową. Przejście tego labiryntu to nie lada sztuka! Na odważne dzieci czekała następna atrakcja: Egipt Horror Show. To niesamowita przygoda, dzięki której można było przenieść się do starożytności, zmierzyć twarzą w twarz z egipską mumią i pokonać granice własnego strachu. Oglądaliśmy też wystawę Tutenchamon. Były tam repliki skarbów jednego z najbardziej znanych egipskich faraonów – Tutenchamona oraz jego grobowiec, złota maska, osobisty rydwan, złoty tron.
Inną atrakcją było kino 5D. Dzięki niemu mogliśmy się przenieść w głąb ziemi i odbyć przejażdżkę po wnętrzu opuszczonej kopalni.
Po atrakcjach lunaparku przeszliśmy do Warowni. Przylegająca do niej osada średniowieczna tętni życiem oddając klimat dawnych czasów. W drewnianych chatach spotkaliśmy garncarkę, która robi garnki z gliny, kobietę tkającą materiały na krośnie, kowala kującego żelazo i powroźnika skręcającego powrozy. W każdej z chat dzieci mogły spróbować rzemiosła. Całego grodu pilnowały smoki, jeden z nich zionął ogniem i parą. Jak się okazało nie był wcale taki groźny i zaśpiewał dla nas piosenkę. Na koniec udaliśmy się oglądnąć rycerskie zbroje, tam też odbył się pokaz multimedialny rekonstruujący przebieg średniowiecznych bitew. Dzieciom chyba nie brakowało atrakcji, przede wszystkim dowiedziały się dużo ciekawych rzeczy. Po wspaniałej zabawie połączonej z edukacją wróciliśmy do Niedźwiady.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ!!!
Tekst: Małgorzata Kosińska – Mucha, Monika Daniec
Zdjęcia: Małgorzata Kosińska – Mucha
Wielki sukces naszych tenisistek i tenisistów - SP Niedźwiada Dolna wywalczyła trzecie miejsce na Mistrzostwach Województwa!!!
W dniu 11 maja w Błażowej odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Tenisie stołowym. Do finału dotarły nasze zespoły w kategoriach dziewcząt i chłopców ( Milena Bobulska i Katarzyna Królikowska, oraz Hubert Kośkiewicz i Wiktor Królikowski).
W finale wojewódzkim wzięło udział po 12 zespołów ze szkół podstawowych w kategorii dziewcząt i chłopców. W kategorii dziewcząt nasza szkoła w pierwszym meczu rywalizowała z SP nr 10 Jarosław. Po bardzo zaciętym meczu wygraliśmy 3-2. Następny zacięty pojedynek dziewczyny rozegrały ze SP Kąkolówka, z którą przegrały 2-3. W kolejnym meczu Kasia z Mileną znów wygrały 3-2 ze SP nr 10 Jarosław
i przystąpiły do meczu o 3 miejsce z dziewczętami ze SP nr 12 w Stalowej Woli. To był prawdziwy horror. Kasia Królikowska znów zrobiła swoje, lecz o wygranej naszych dziewcząt zadecydował dopiero ostatni piąty mecz pomiędzy Mileną Bobulską a Adrianną Kramek. Wielki spokój Mileny a także jej zagrania taktyczne przesądziły o tym, że to nasza szkoła stanęła na podium Mistrzostw Województwa Szkół Podstawowych.
Dużym osiągnięciem popisała się także nasza para chłopców. Hubert z Wiktorem zajęli wysokie piąte miejsce. W pierwszym meczu musieli uznać wyższość SP Kąkolówka przegrywając 1-3. Następnie pokonali SP nr 15 Przemyśl i SP Krasiczyn. W meczu o podium niestety nasza para przegrała 2-3 ze SP Konieczkowa. W ostatnim występie o 5 miejsce Hubert z Wiktorem pokonali 3-1 SP Turze Pole.
Mistrzem Województwa w kategorii dziewcząt została SP Kąkolówka, przed SP nr 4 Przemyśl i SP Niedźwiada Dolna. Natomiast wśród chłopców triumfowała SP nr 27 Rzeszów przed SP Kąkolówka i SP Dukla.
Gratulujemy sukcesu naszym tenisistkom i tenisistom.
Hubert Kośkiewicz zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Województwa Żaków
W dniu 9 maja w Nowej Sarzynie zostały rozegrane Mistrzostwa Województwa w tenisie stołowym w kategorii Żaczek i Żaków.
Naszą szkołę reprezentowali : Hubert Kośkiewicz, Alicja Skóra, Anna Strzałka , Kinga Staroń i Izabella Pociask. W turnieju tym mogli brać udział zawodnicy i zawodniczki urodzeni w 2004 roku i młodsi. W grze indywidualnej Hubert zajął 5 miejsce, przegrywając ćwierćfinał z Szymonem Sporkiem z UKS Dukla. Natomiast w grze podwójnej w parze z Szymonem Maciejewskim ( UKS Dukla) wywalczył brązowy medal. To czwarty medal mistrzostw województwa wywalczony przez naszych uczniów w tym roku. Z dobrej strony pokazały się nasze młode zawodniczki. Alicja zajęła 11 miejsce, natomiast Ania, Iza i Kinga zostały sklasyfikowane na miejscach 17-24 w gronie 32 najlepszych zawodniczek województwa.
MISTRZ ORTOGRAFII
W marcu i kwietniu bieżącego roku uczniowie klas IV – VI zmagali się z ortograficznymi trudnościami. Konkurs o tytuł Mistrza ortografii przebiegał w trzech etapach. Pierwszy odbył się 25 marca i uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie z kl. IV – VI, łącznie 71 uczniów. Testy były zróżnicowane dla poszczególnych klas. Można było uzyskać 100 punktów. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 20 uczniów z najwyższą liczbą punktów.
8 kwietnia odbył się drugi etap, z którego 10 najlepszych uczniów przeszło do etapu trzeciego. 15 kwietnia nastąpił finał, który wyłonił zwycięzców.
Tytuły Mistrza ortografii zdobyli ex aequo:
ALICJA CHODAK z kl. VI i MIKOŁAJ ROMANIK z kl. IV
II miejsce – GRZEGORZ JANUSZEWSKI z kl. V
III miejsce – MARCIN MYTYCH z kl. VI
Dyplomy i nagrody wręczyła zwycięzcom dyrektor szkoły pani Wioletta Czemarnik, życząc dalszych sukcesów w pokonywaniu ortograficznych zawiłości.
Organizator konkursu: Marta Szpara
WIWAT NARÓD! WIWAT KONSTYTUCJA!
Tu wczoraj i jutro, dziś i teraz, na złe i na dobre,
dla tych co odeszli, dla tych co przyjdą.
Na wsi i w mieście, w górach i dolinach,
nad jeziorem i w lesie sosnowym – wszędzie, zawsze POLSKA!
224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja została w naszej szkole uczczona z należytym szacunkiem. Czwartego maja odbyła się uroczysta akademia, w której zaprezentował się zespół teatralny Wykrzyknik. Uczniowie z klasy IV i V przypomnieli ważne wydarzenia historyczne z XVIII wieku, recytowali wiersze i odgrywali scenki. Chór szkolny śpiewał pieśni patriotyczne. Ewelina Babicz i Gabiela Mikowska z kl. III gimnazjum wystąpiły w solowych utworach.
Dzieło Konstytucji 3 Maja pozostanie na zawsze symbolem odrodzenia, ostatniej próby mądrości Polaków. Czy symbol ten będzie utożsamiany z Polską i Polakami zależy wyłącznie od nas. Po to przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość – wartości, które pozwalały Polakom przetrwać.
Akademię przygotowali Marta Szpara i Stanisław Wośko.
Tekst: Marta Szpara