Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W TENISIE STOŁOWYM
3 marca 2017 roku uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w powiatowych zawodach tenisa stołowego w Iwierzycach. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach wiekowych; klasy I - IV i V - VI.Nasi uczniowie spisali się wspaniale, prawie wszyscy znaleźli się na podium.
ODDAJĄC KREW – RATUJĄ ŻYCIE
22 lutego 2017 roku w Zakładach Magnezytowych „ROPCZYCE” S.A. odbyło się uroczyste spotkanie członków Klubu Honorowych Dawców Krwi działającego przy ZMR S.A. Z okazji 40-lecia działalności Klubu złożono podziękowania wszystkim jego członkom, którzy oddając własną krew, niosą bezinteresowną pomoc innym.
Uczniowie Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej mieli zaszczyt wystąpić z programem artystycznym przed tak zacnym gronem. Dla młodego człowieka, wchodzącego dopiero w dorosłe życie, Krwiodawcy są wzorem do naśladowania. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasi uczniowie podarują życie drugiej osobie, zostając Honorowymi Dawcami Krwi.
Do występu przygotowali uczniów Marta Szpara i Stanisław Wośko.
Tekst: Marta Szpara
Noc Myśli Braterskiej
Noc Myśli Braterskiej
W nocy z 24 na 25 lutego w naszej szkole odbył się biwak z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Jest to święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Gościliśmy kilka drużyn harcerskich ale po raz pierwszy w biwaku mogły uczestniczyć również nasze zuchy. I to im z pewnością ta noc na długo pozostanie w pamięci.
Na początku była kwaterka. Był to czas na zapoznanie się i „wejście w atmosferę”. Zuchy nie potrzebowały dużo czasu, żeby zacząć dobrą zabawę. Zapanowało jedno wielkie szaleństwo – oczywiście pod okiem opiekunów. Jak już wszyscy harcerze dotarli to zostali podzieleni na patrole, w których później współpracowali przez całe spotkanie. Wszyscy biwakowicze zgromadzili się na apelu, podczas którego została przedstawiona kadra. Później harcerze mieli zajęcia z szyfrów i wiedzy ogólno harcerskiej a zuchy miały karaoke. Następnie harcerze brali udział w grze bezobsługowej, w czasie której zbierali oraz przyporządkowywali informacje i cytaty postaci zasłużonych dla skautingu i harcerstwa m.in. sir Robert Baden Powell, Olga Małkowska czy "Orsza" oraz "Kamyk" do ich portretów. Na harcerzy czekały jeszcze takie atrakcje jak: kalambury, gry ruchowe oraz karaoke. Zuchy w tym czasie z radością przystąpiły do zabaw ruchowych, śpiewania i pląsania.
Po kolacji nadszedł czas na świeczkowisko, przygotowane przez naszą 22 Wielopoziomową Drużynę Harcerską. Wysłuchaliśmy gawędy o lokowaniu miasta na prawie harcerskim i zuchowym. Na zakończenie świeczkowiska wszyscy otrzymali upominki w postaci węzła przyjaźni, które przygotowała 28 DH przy ZS nr4 w Ropczycach. Później była chwila na zdjęcia i telefony na dobranoc do rodziców, gdyż co jest godne zaznaczenia uczestnicy biwaku zechcieli odłożyć telefony aby móc skupić się na wszystkich atrakcjach.
Jak się okazało wszyscy bez telefonów wytrzymali i nawet świetnie się bawili. Po uroczystym i nastrojowym świeczkowisku, zuchy rozpoczęły baardzo długie przygotowania do snu. Gdy zuchy słodko spały, harcerze realizowali kolejny punkt planu, którym była żywa gra planszowa. Wędrując po szkole zbierali pytania, a za poprawną odpowiedź mogli rzucić kostką by pionek mógł przesunąć się krok bliżej upragnionej setki. To dlatego niektórym zuchom ciężko było zasnąć, bo słyszały biegających po szkole harcerzy J. Co zresztą uznały za ogromną niesprawiedliwość, że harcerzom wolno a zuchom nie. No może następnym razem… J Gra zakończyła się przed godz. 4.00 i w końcu przyszedł czas na upragniony sen, który o godz. 8.00 został bezlitośnie przerwany przez gwizdek (zuchy wstały o 7.00).
Nastał czas na poranną zaprawę i toaletę, sprzątanie, śniadanie i podsumowanie całego spotkania. Ponieważ zuchy „ogarnęły” się sprawniej miały jeszcze czas na seans filmowy. Oj co to był za biwak! Pomimo niewyspania wszyscy opuścili szkołę z uśmiechami na buziach. Teraz z niecierpliwością wyczekujemy wiosennego biwaku!
Tekst: Szymon Wośko, Agnieszka Kucab
Zdjęcia: Sylwia Białorucka, Bartłomiej Grabski
PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ KOSMOS
Czy jesteśmy sami w kosmosie?
Tydzień od 20.02 do 25.02 upłynął przedszkolakom na szukaniu odpowiedzi na powyższe pytanie.
W naszym przedszkolu panowała bardzo kosmiczna atmosfera, przymierzaliśmy strój kosmonauty, oglądaliśmy „kosmiczne” bajki i każdy rozmawiał tylko o ufoludkach i kosmosie..
Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas wszechświatem. Maluszki miały okazję dowiedzieć się co to jest niebo, kto to jest kosmonauta. Wędrując po drodze mlecznej obserwowaliśmy różne konstelacje gwiazd. Poznaliśmy także układ słoneczny i planety jakie w nim występują. Zastanawialiśmy się też, czy ufoludki naprawdę istnieją i czy mogą do nas przylecieć swoimi statkami kosmicznymi. Największą atrakcją było zdobienie rakiety z kartonowych pudeł. Po zrobieniu rakiety, dzieci w stroju kosmonauty, bawiły się w „Lot na planetę Mars”. Nasi milusińscy dzięki zielonym opaską zamienili całe nasze przedszkole w krainę ufoludków.
Ciekawe czy Rodzice będą potrafili odgadnąć, który ufoludek jest czyj?
Na podsumowanie "Kosmicznego" tygodnia wspólnie wykonaliśmy planety na piękna makietę układu słonecznego.
To był tydzień wspaniałych wrażeń i mnóstwa nowych doświadczeń…
Tekst: Magdalena Drygaś
II miejsce dziewcząt na Turnieju mini siatkówki szkół podstawowych
24 lutego 2017 roku w ZS nr 6 w Ropczycach odbył się Turniej mini siatkówki dziewcząt szkół podstawowych. W zawodach uczestniczyło 5 drużyn z naszej gminy: SP nr 1 w Ropczycach, SP nr 5 w Ropczycach, SP w Witkowicach, SP w Chechłach oraz SP w Niedźwiadzie Dolnej. Turniej rozgrywany był systemem "każdy z każdym", dziewczęta rozegrały po 4 mecze. W reprezentacji naszej szkoły zagrały: Marcelina Tatar, Jolanta Strzałka, Amelia Jodłowska, Wiktoria Staroń, Karolina Szostak, Karolina Kowalska, Milena Bobulska, Alicja Skóra, Oliwia Skóra. Dziewczęta przegrały tylko jeden mecz: ze SP nr 1 w Ropczycach, a pozostałe 3 wygrały i zajęły II miejsce w turnieju.Gratulujemy!!!
Tekst: Jolanta Bobulska
Powiatowy Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego szkół podstawowych
I miejsce na Powiatowym Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego szkół podstawowych.
21 lutego 2017 roku w Iwierzycach odbył się Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego dla uczniów szkół podstawowych. Naszą szkołę i gminę reprezentowały w kategorii dziewcząt: Alicja Skóra, Anna Strzałka, Kinga Staroń; a w kategorii chłopców: Hubert Kośkiewicz i Kacper Totoń. Obydwie drużyny wygrały wszystkie pojedynki i zakwalifikowały się na zawody rejonowe, które odbędą się 14 marca w Iwierzycach.
Tekst: Jolanta Bobulska
V Warsztaty Przyrodnicze dla gimnazjalistów
Dnia 23 lutego w Zespole Szkol im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbyły się ‘’V Warsztaty Przyrodnicze’’. Z naszej szkoły wzięły w nich udział 4 uczennice z klasy III gimnazjum: Klaudia Barwińska, Andżelika Darłak, Anna Mikowska i Magdalena Pająk, pod opieką pani Barbary Wiktor. Warsztaty miały na celu pomóc nam w wyborze odpowiedniej szkoły oraz kierunku kształcenia. Po dotarciu na miejsce zostałyśmy mile przywitanie. Oprócz nas, byli uczniowie gimnazjum z innych szkół. Wszyscy zostaliśmy podzieleni na 3 grupy, po czym przydzieleni do różnych klas. Tam wykonywałyśmy doświadczenia, odgadywałyśmy smaki, rozwiązywałyśmy testy. Miałyśmy również przyjemność rozmawiać w dobrze nam znanym języku angielskim. Na zakończenie wszyscy wspólnie oglądnęliśmy prezentacje, nasi opiekunowie otrzymali podziękowania, a my drobne upominki. Opuściliśmy szkole w znakomitych nastrojach, może któraś z nas wróci tu za kilka miesięcy ?:-).
Tekst: Magdalena Pająk (uczennica klasy III G)
Konkurs Kuratoryjny
Olbrzymi sukces w tegorocznej edycjii Podkarpackiego Konkursu Informatyczego dla uczniów gimnazjów. Karol Wośko awansował do finału, do grona 30 najlepszych informatyków z całego podkarpacia. Warto podkreślić iż jest pierwszym uczniem w historii naszej szkoły który awansował do finału tego konkursu. To świadczy jak jest on trudny i jakiej wymaga wiedzy teoretycznej jak i praktycznej.
Karol 23 lutego w Mielcu spotkał się z najlepszymi informatykami z całego województwa którzy zostali wyłonieni po etapie półfinałowym. Zadania które mieli rozwiazac na etapie finałowym były bardzo trudne m in. mieli stworzyć stronę bez żadnej pomocy w notatniku, stworzyć bazę danych i odpowiednio ją zaprojektować napisać program i szereg innych zagadnień. Niecierpliwie czekamy na wyniki.
Warto podkreślić, iż w tegorocznej edycji brało udział ponad 700 najlepszych informatyków wybranych ze wszystkich gimnazjum województwa podkarpackiego
Z sercem dla dzieci z Afryki !!!
Afryka – kontynent kojarzący się z gorącem, pustynią, lasami tropikalnymi, sawannami, dzikimi zwierzętami. Ale Afryka to również, a może przede wszystkim głód, cierpienie, bieda, konflikty zbrojne, choroby. Jednym z biedniejszych krajów jest Republika Środkowoafrykańska. To kraj głównie rolniczy, gdzie większość miejscowości jest odcięta od prądu. Kraj leżący w strefie lasów tropikalnych. Tam właśnie, w buszu żyją nieliczne kolonie plemienia Pigmejów. Narastające wylesianie powoduje, że kolonie te zmniejszają się, pojawia się głód i choroby. Z pomocą przychodzą im misjonarze. Powstające w takich miejscach misje pomagają ludziom przetrwać, być kimś, zajmują się edukacją dzieci oraz ochroną zdrowia. W jednej z najbiedniejszych misji przebywa świecka misjonarka Ania Obyrtacz ze zgromadzenia Świeckich Misjonarzy Kombonianów. Pracuje ona przy szpitalu w buszu zajmując się niedożywionymi dziećmi.
Nasza szkoła postanowiła pomóc tej misji. Zrobiliśmy to w Tłusty Czwartek. To taki paradoks, że my w tym dniu objadamy się tłustymi paczkami i innymi smakołykami, a tam z głodu umierają ludzie. Jednak podtrzymując naszą tradycję możemy im pomóc.
Nie dalibyśmy rady jednak nic zrobić, gdyby nie Rodzice naszych dzieci. Mamy, babcie, uczennice gimnazjum oraz nauczyciele upiekli pączki, faworki, róże karnawałowe, oponki, babeczki, ciasteczka, placki – same smakołyki. Niektórzy wsparli tą akcję również finansowo. Dzieci ochoczo kupowały te produkty. Wiedziały, że nie tylko sprawiają radość sobie jedząc coś dobrego, ale też w ten sposób pomagają dzieciom w Afryce.
Udało nam się zebrać kwotę 1700 zł. Pieniądze te zostaną wpłacone na konto misji.
Pragniemy gorąco wszystkim podziękować za wsparcie naszej akcji. Szczególnie dziękujemy następującym Rodzicom, Babciom, uczennicom, nauczycielom, którzy upiekli słodkości, bądź wsparli finansowo:
Monika Toton
Rozalia Drozd
Beata Erazmus
Magdalena Jezior
Anna Jasek
Agnieszka Mosior
Małgorzata Skóra
Dorota Kędzior
Łucja Drozd
Marta Mytych
Słowińska Magdalena
Bernadetta Myzia
Bożena Wójcik
Małgorzata Skóra
Halina Pawlus
Andżelika Uchman
Monika Staroń
Maria Bereś
Ewa Kurnyta
Ewa Zima
Alicja Kozioł
Monika Świętoń
Agnieszka Baran
Małgorzata Rachwał
Sylwia Białorucka
Maria Przypek
Zofia Cetnar
Barbara Biedroń
Małgorzata Zdziebko
Anna Wiktor
Halina Rusin
Agnieszka Królikowska
Ewelina Przypek
Aneta Książek
Marta Kopala
Elżbieta Tatara
Marzena Przypek
Teresa Jodłowska
Anna Romanik
Agata Laska
Marta Sowiźrał
Ewa Krawiec
Lidia Kośkiewicz
Iwona Barwińska
Urszula Pająk
Jadwiga Mikowska
Genowefa Mądro
Monika Daniec
Alicja Chodak
Katarzyna żdziebko
Patrycja Zdziebko
Maria Kulig
Magdalena Kulig
Karolina Bereś
Katarzyna Kordek
D Z I Ę K U J E M Y ! ! !
Zapraszamy do galerii zdjęć!!!
Tekst: Monika Daniec
Zdjęcia: Sylwia Białorucka, Monika Daniec