Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
Jak przyspieszyć wiosnę?- Zakładamy hodowlę roślin.
Maluszki z grupy przedszkolnej już czekają na przyjście nowej pory roku – wiosny. Pragnąc wyjść jej naprzeciw założyły w sali kącik przyrodniczy. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca ogrodnika. Wiedzą, że ogrodnik pracuje cały rok. W okresie zimy zabezpiecza korę drzew przed zwierzętami oraz konserwuje sprzęt ogrodniczy, a już w lutym wysiewa do doniczek pierwsze nasiona roślin, które długo kiełkują.
Dzieci samodzielnie siały różne nasionka, sadziły cebulę, pietruszkę, groch i fasolkę. Skrupulatnie wsypywały ziemię do pojemników, wsadzały ziarenka i porządnie podlewały swoje sadzonki. Poprzez wykonywanie poszczególnych czynności poznały, jakie warunki są potrzebne roślinom do życia. A teraz przyszła pora na dalsze obserwacje kiełkujących roślin i zbieranie plonów w postaci np. pełnego witamin szczypiorku i koperku. Wiele radości dostarcza codzienne obserwowanie ich wzrostu i podlewanie.
Osobiste zaangażowanie pozwala dzieciom łatwiej zrozumieć prawa przyrody i potrzebę jej ochrony.
Tekst: Marzena Bartusik
Zdjęcia: Dorota Wośko, Marzena Bartusik
Koleżanko, kolego - bezdomne zwierzęta potrzebują naszej pomocy
Rok szkolny 2016/2017 jest rokiem wolontariatu. Uczniowie naszej szkoły postanowili pomóc psiakom ze schroniska. Zespół Szkół w Niedźwiadzie Dolnej zorganizował piękne przedsięwzięcie, które miało na celu pomoc bezdomnym psom i kotom w Schronisku dla zwierząt ,,Przytul Psiaka” w Ropczycach.
Akcja „Koleżanko, kolego – bezdomne zwierzęta potrzebują naszej pomocy „ została przeprowadzona po raz drugi. Jej celem było uwrażliwienie dzieci na problemy i potrzeby zwierząt, mobilizacja uczniów do podjęcia działań mających na celu niesienie bezwarunkowej pomocy oraz ukazanie różnych aspektów działania na rzecz wolontariatu.
Akcję ogłoszono przed feriami. Działanie zostało odebrana z wielkim entuzjazmem. Akcja okazała się nie małym sukcesem ,ponieważ udało się zebrać około 160 kilogramów karmy oraz koce. Uczennice klasy II gimnazjum Sylwia Książek, Natalia Ciołek i Kinga Szostak z pomocą rodziców wykonały piękną budę.
W dniu 21 lutego klasa II gimnazjum pod opieką pani Barbara Jabłońskiej i pana Bartłomieja Grabskiego pojechała z podarunkami do schroniska. Chodź warunki pogodowe nie były sprzyjające, skorzystaliśmy z okazji obejrzenia piesków znajdujących się pod opieką schroniska. Wszystkie psiaki były urocze, ale dziewczyny najbardziej rozczulały się nad szczeniaczkami. W schronisku przyjęto nas bardzo miło, oprowadzono po obiekcie. Pamiętajmy, bądźmy odpowiedzialni za swoje czworonożne skarby.
Szczególne podziękowania dla uczniów klasy II Gimnazjum oraz wszystkim tym którzy wsparli akcję.
Tekst: Barbara Wiktor, Izabela Kukla (uczennica klasy II G).
KONKURS ORNITOLOGICZNY
Klasowy konkurs ornitologiczny, czyli dotyczący ptaków odbywa się w każdym roku szkolnym. W tym roku odbył się piąty raz. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klasy VI. Do kolejnych etapów przechodzili najlepsi. Każdy losował pytania i odpowiadał na nie, za co przyznawane były punkty. W finale zostali najlepsi, musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania gatunków i odgłosów. Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi nagrodami. Najlepszymi ornitologami zostali:
Patrycja Andreasik I miejsce
Mikołaj Romanik II miejsce
Oliwia Skóra III miejsce
Karolina Szostak IV miejsce
Tomasz Barwiński V miejsce
GRATULUJEMY!!!
WYJAZD NA LODOWISKO
W dniu 10 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębicy na kryte lodowisko. Oprócz dobrego humoru, dopisała również dobra pogoda. Wycieczka była udana, a uczniowie zadowoleni. Organizatorem wycieczki była Pani Jolanta Bobulska.
Konkurs Wiedzy Technicznej
W dniu 21.02.2017 odbyły się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu półfinały XVI –edycji Konkursu Wiedzy Technicznej.
Oczywiście mimo bardzo licznej konkurencji po raz kolejny naszych uczniów nie mogło zabraknąć w gronie półfinalistów:
- Kamil Mazur z klasy 3GIM tylko dwóch punktów zabrakło aby awansowac do finału.
- Marcin Mytych z klasy 2GIM do finału zabrakło 6 punktów;
- Albert Świętoń z klasy 2GIM do finału zabrakło 7 punktów;
Warto podkreślić, iż do etapu półfinałowego zakwalifikowało się aż trójka naszych uczniów.
W półfinałach nasi uczniowie zmierzyli się z ponad 160 uczniami wyłonionymi w pierwszym etapie konkursu z innych szkół z woj. podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego.
Konkurs Wiedzy technicznej należy do bardzo trudnych, ponieważ wymaga wszechstronnej wiedzy z wielu dziedzin: informatyki, matematyki, fizyki oraz chemii.
XI Gala Sportu - Najpopularniejsi w Ropczyckim Sporcie 2016
W Centrum Kultury w Ropczycach odbyła się XI Gala Sportu „Najpopularniejsi w Ropczyckim Sporcie 2016”. Spotkanie to inicjatywa Samorządu oraz Dyrektora Ropczyckiego Centrum Sportu i Rekreacji, która pozwala na podsumowanie dokonań sportowych za poprzedni rok, integruje ludzi sportu, którzy poświęcają swój wolny czas dla jego dobra, jak również moment w którym można pokazać dorobek ostatniego roku i osiągnięcia sportowe ropczyckich sportowców i działaczy. To również okazja by pochwalić się rozwojem bazy sportowo-rekreacyjnej w naszej gminie, a także złożyć podziękowania wszystkim sponsorom. Burmistrz Bolesław Bujak po oficjalnym otwarciu gali podsumował obfitujący w sukcesy sportowe rok i życzył osiągania jak najlepszych wyników w kolejnych latach. Zaznaczył również, że Samorząd Ropczyc dołoży wszelkich starań aby wraz z sukcesami sportowymi poszły kolejne inwestycje na modernizację i budowę bazy sportowej w naszej gminie. W tegorocznym plebiscycie na podium w poszczególnych kategoriach znalazły się osoby , które na co dzień widujemy w naszej szkole:
Krzysztof Ździebko - drugie miejsce w kategorii Trener Roku Grup Młodzieżowych( sporty indywidualne)
Katarzyna Królikowska - trzecie miejsce w kategorii Zawodnik Roku Grup Młodzieżowych(sporty indywidualne)
Mateusz Jodłowski - trzecie miejsce w kategorii Zawodnik Roku Grup Młodzieżowych ( sporty drużynowe).
Z sercem dla dzieci z Afryki !!!
Z sercem dla dzieci z Afryki !!
Przed nami ostatki i Tłusty Czwartek. Zajadamy się pączkami, faworkami, różami karnawałowymi, chrustami. To nasza tradycja. Są jednak miejsca na świecie, gdzie panuje bieda i głód. W Afryce co dwie sekundy z głodu umiera jeden człowiek.
Krajom afrykańskim swoją pomoc przynoszą misjonarze. Wśród nich są Świeccy Misjonarze Kombonianie. Obecnie przebywa ich tam sześcioro. Jedną z najbiedniejszych misji jest misja wśród Pigmejów w Republice Środkowoafrykańskiej. Przebywa tam misjonarka Ania Obyrtacz. Pracuje przy szpitalu w buszu zajmując się niedożywionymi dziećmi.
Nasza szkoła chce włączyć się w pomoc dla tej misji i wspomóc ją finansowo.
Chcielibyśmy połączyć pomoc misji z naszą tłustoczwartkową tradycją. Kupując pączki i inne słodkości możemy uratować czyjeś życie lub uczynić go radośniejszym.
Prosimy Rodziców i chętne osoby do wsparcia naszej akcji. Pomocą byłoby przygotowanie pączków lub innych słodkości na Tłusty Czwartek, które dzieci mogłyby zakupić w szkole. Zarobione pieniądze przekazane będą na konto misji.
ZAPRASZAMY!!!
POETYCKI WIECZÓR WALENTYNKOWY
„…a z nich największa jest miłość” (św. Paweł)
Miłość była, jest i będzie uczuciem, bez którego życie nie miałoby sensu. W dniu św. Walentego, czyli 14 lutego w Zespole Szkół w Niedźwiadzie Dolnej szczególnie uroczyście obchodzono to święto. Były pięknie zdobione kartki, mnóstwo czerwonych serduszek i najważniejsze słowo – KOCHAM.
Uczniowie, chcąc wyrazić swoją miłość do Rodziców, zaprosili ich na Poetycki wieczór walentynkowy, który również uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: ks. proboszcz Marian Baran, pani Genowefa Ciosek, państwo Genowefa i Władysław Zygmuntowie, pani Sławomira Marciniec oraz pan Lesław Reguła.
W pięknej, nastrojowej scenerii, przy dźwiękach muzyki klasycznej recytowano wiersze wybitnych polskich poetów, a także twórców z naszego regionu: Sławomiry Marciniec, Marty Gostkowskiej i Elżbiety Boduch. Liryczne słowa o miłości wygłaszali zaproszeni goście, dyrektor, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie gimnazjum (Julia Tatara, Andżelika Darłak, Iza Kukla, Gabrysia Cieśla, Kasia Zdziebko, Mateusz Jodłowski, Bartek Dziedzic, Karol Przypek, Grzegorz Januszewski i Kacper Chmura).
Piękne piosenki w wykonaniu Laury Wiktor – nauczycielki w przedszkolu unijnym, absolwentek szkoły - Moniki Kawy, Justyny Róg i Gabrieli Mikowskiej oraz uczennic kl. III gimnazjum - Magdaleny Pająk, Karoliny Wanat i Anny Mikowskiej wywoływały uśmiech na twarzy, wzruszały do łez i pozwalały wrócić myślami do romantycznych chwil.
Zespół teatralny Wykrzyknik przedstawił w sześciu humorystycznych scenkach miłosne perypetie począwszy od prehistorii aż po czasy współczesne. Kuba Cabaj i Brajan Kopala wcielając się w jaskiniowców stoczyli walkę na maczugi o względy kobiety. Natalia Tatara zagrała niezdecydowaną kobietę pierwotną. Kasia Strzałka jako bogini niezgody Eris wprowadziła wielkie zamieszanie podczas uczty w starożytnej Grecji. Trzy boginie: Hera – Ania Strzałka, Atena – Gabrysia Lubelczyk i Afrodyta – Faustyna Pociask chciały zdobyć złote jabłko dla najpiękniejszej. Spór rozstrzygnął Parys, czyli Brajan.
W średniowieczną damę, czekającą na rycerza, wcieliła się Madzia Mikowska, a rycerza Mściwoja zagrał Kuba. Na planie filmu Romeo i Julia spotkali się Amelia Tatara jako Julia, Brajan jako Romeo i Amelia Cetnar – reżyser. Współczesną, wirtualną randkę przedstawiła Ola Kurnyta, która na czacie umawiała się z Romkiem/322. Faustynka Budzik jako Jula nie mogła wybaczyć Romkowi, czyli Kubie, że zapomniał o walentynkach. Na szczęście zjawił się Brajan, wręczając jej piękną różę. W klimat dowcipnych scenek wprowadzali widzów narratorzy: Madzia Januszewska, Ola Królikowska, Natalia Panek, Eliza Marciniec, Natalia Bobulska, Natalia Czaja, Magda Przypek i Natalia Strzałka.
Dyrektor szkoły Wioletta Czemarnik podziękowała rodzicom i gościom za tak liczne przybycie, uczniom za wspaniałe występy oraz nauczycielom i pracownikom szkoły za przygotowanie uroczystości.
Niech walentynki trwają w naszych sercach przez cały rok, bo miłość jest jak tęcza/ która odbija barwy świata/ świeci dobrocią/ promieniuje przebaczeniem/ płonie prostotą i pokorą/ kochać to trwać/ być blisko/ koić wzburzone serce
(ks. L. Smoliński).
Tekst: Marta Szpara
WALENTYNKI SZKOLNE 2017
Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” - wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami.
Także w naszej szkole nie zapomnieliśmy o tym ważnym dniu . Samorząd Uczniowski pod nadzorem pani Liliany Zielińskiej zorganizował pocztę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić listy, karteczki, a także i malutkie upominki. Poczta walentynkowa w naszej szkole działała przez kilka dni.
We wtorek przedstawiciele SU wraz z pomocnicami z klasy 2 i 3 gimnazjum posegregowali wszystkie walentynki, po czym przekazali je do adresatów. Wśród uczniów znaleźli się tacy, którzy dostali największą ilość walentynek. Zostali oni nagrodzeni tytułem Walentynki i Walentego roku 2017.
W szkole podstawowej tytuły te zdobyli : Marcelina Tatar uczennica klasy VI oraz Hubert Kośkiewicz uczeń klasy V.
Natomiast w gimnazjum tytuły otrzymali Magdalena Pająk z klasy III oraz Przemysław Przypek, również z III klasy.
Tekst: Magdalena Pająk – klasa IIIG
Zdjęcia: Klaudia Barwińska, Julia Tatara – klasa IIIG