Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
Wyniki konkursu informatycznego Bóbr
Andrzejkowe „Czary- Mary” w Przedszkolu!
„Hokus pokus, czary mary, zaczynamy nasze czary!” Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Dawniej miały one nieco poważniejszy charakter, gdyż nasi przodkowie wierzyli, że andrzejkowe przepowiednie na pewno się spełnią. Obecnie Andrzejki są raczej okazją do wesołych konkursów i zabaw, w których chętnie biorą udział również dzieciaki.
W piątek, 28 listopada maluszki z naszego przedszkola przeniosły się w zaczarowany świat magii i wróżb. Sala przedszkolna została odpowiednio ozdobiona, zasłonięte okna oraz świece wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Odwiedziła nas Andrzejkowa Cyganka, która przy pomocy rekwizytów przepowiadała dzieciom przyszłość. Wróżyła ze szklanej kuli i z kart. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż i czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików, tradycyjnego lania wosku i przebijania szpilką serduszka z imionami. Przyszłe losy przepowiedziały również dzieciom wylosowane kolorowe karteczki. Rzucanie monetą do wody ujawniło czyje życzenia spełnią się już w tym roku. Największą radość sprawiły przedszkolakom zaczarowane ciasteczka, w których ukryte były wróżby przepowiadające tajemnice nadchodzącego roku.
Podczas zabawy towarzyszyła nam miła atmosfera, a dzieci poznały tradycyjne obrzędy andrzejkowe.
Tekst: Magdalena Drygaś, Agnieszka Pociask
Uczniowie naszej szkoły najlepsi w gminie!!!
W dniu 20 listopada odbył się gminny halowy turniej piłki nożnej chłopców. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły w składzie: Dawid Dziedzic, Paweł Staroń, Norbert Jodłowski, Bartłomiej Kośkiewicz, Bartłomiej Cieśla i Mikołaj Wójcik. Do turnieju zgłosiły się jeszcze SP 1 Ropczyce i SP 5 Ropczyce. Rywalizacja toczyła się systemem każdy z każdym. W pierwszym meczu nasz zespół wygrał 2-0 z rówieśnikami z SP 1, gole strzelali : Bartek Kośkiewicz i Paweł Staroń. W kolejnym meczu SP 5 wygrała 4-3 z SP 1. O tym kto zajmie pierwsze miejsce zadecydowało bezpośrednie starcie między zespołami z Niedźwiady Dolnej a SP 5. Po emocjonującym spotkaniu padł remis 2-2. Dwie bramki strzelił Bartek Kośkiewicz. Wynik ten dał zwycięstwo w całym turnieju uczniom naszej szkoły. We wrześniu nasz zespół też okazał się najlepszy w gminnym Turnieju Orlika, w którym rywalizowało osiem szkół. Gratulujemy :)
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU
25 listopada to dzień szczególny dla każdego dziecka, wszystko za sprawą radosnego święta, oczywiście mowa tu o święcie- Pluszowego Misia. Pluszowy Miś to najlepszy przyjaciel dzieci. W tym wyjątkowym dniu, dzieci chętnie przyniosły do przedszkola swoją ulubioną maskotkę, bez której nie mogą zasnąć i którą najczęściej się bawią.
Po przyjściu do przedszkola każde dziecko otrzymało opaskę na głowę z wizerunkiem misia. Przedszkolaki zapoznały się z historią powstania Święta Pluszowego Misia, poznały bajkowe i filmowe misie oraz wysłuchały wierszyka pt. „Słodki miś”. Później przyszedł czas na zabawy i prezentację swoich maskotek przyniesionych z domu. Maluszki lepiły niedźwiadka z masy solnej oraz rozpoznawały z zamkniętymi oczami jego przysmaki.
Jak każde święto, tak i to nie mogło się odbyć bez wspólnych tańców oraz słodkiego poczęstunku, wszyscy zaśpiewaliśmy naszym kochanym misiom sto lat. Zaprosiliśmy wyjątkowych gości, Panią Dyrektor Wiolettę Czemarnik oraz Księdza Mariana Barana, by miła i przyjemna atmosfera udzieliła się również im. Święto zakończyło się pamiątkowym zdjęciem z ukochanymi pluszakami przyniesionymi przez dzieci.
Tekst: Magdalena Drygaś
Gimnazjum w Teatrze
GIMNAZJUM W TEATRZE EDUKACYJNYM
Dnia 14 listopada 2014 r. klasa III gimnazjum z wychowawczynią i polonistką wyjechała do Miejskiego Ośrodka Kultury „Mors” w Dębicy na spektakl „Świętoszek” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.
Było to interesujące spotkanie z aktorem i komedią Moliera.
Tekst: Wiesława Miąso
Zdjęcia: Liliana Zielińska
Mistrzostwa Polski w "pisaniu na klawiaturze"
Dnia 22 listopada w Tychach odbyły się Mistrzostwa Polski w pisaniu na klawiaturze. Podczas mistrzostw można było również wykazać się znajomością programu MS Word. Uczniowie w składzie: Patryk Cieśla, Tomasz Świętoń, Marcin Mytych, Tomasz Musiał, Kamil Przypek, Alicja Dziedzic oraz Magdalena Dziewulska mogli sprawdzić swoje umiejętności z tych dziedzin. Jednak nikomu nie udało się zdobyć tytułu mistrza. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły będą pogłębiali te umiejętności i staną kiedyś na podium.
Atrakcjami był pokaz zumby w wykonaniu ucznnic tamtejszej szkoły oraz rozgrywki w tenisa stołowego, w których Tomasz Świętoń i Marcin Mytych zdobyli odpowiednio I i III miejsce.
Uczniowie mięli również możliwość poznać mistrzynię świata w pisaniu na klawiaturze, która pokazała swoje umiejętności. Wzbudziła wiele podziwu swoją techniką i sprawnością.
NIE DLA ALKOHOLU
NIE DLA ALKOHOLU
Alkohol jest przeznaczony wyłącznie dla zdrowych i dorosłych osób. Jednak większość ludzi przed ukończeniem 13-15 lat ma już za sobą pierwsze kontakty z alkoholem wróżych postaciach. Czasem jest to tylko łyk piwa czy kieliszek wina. Na całym świecie prawo zabrania sprzedaży napojów alkoholowych osobom przed ukończeniem 18 roku życia, a w niektórych krajach 21 roku życia. Nawet niewielkie ilości alkoholu, niegroźne dla dorosłych, mogą uszkadzać procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Szkodliwość alkoholu dotyczy nie tylko rozwoju biologicznego, ale również procesów związanych z uczeniem się i zapamiętywaniem oraz z rozwojem uczuciowym. Młody organizm nadal rośnie i rozwija się - zarówno w środku jak i na zewnątrz.
Spożywanie nawet niewielkiej ilości alkoholu przed okresem dojrzewania i w czasie dojrzewania może zablokować normalny wzrost, rozwój psychiczny i fizyczny, zaburzyć zdrowe kontakty z innymi rówieśnikami a nawet utrudnić uczenie się. Już jedno piwo działa silniej u młodego człowieka niż dorosłego, np. pływanie po takiej dawce może okazać się bardzo niebezpieczne a jazda na rowerze nawet niemożliwa.
Młodzi ludzie są szczególnie zagrożeni, gdyż są też mniej odporni na presje rówieśników - często robią coś tylko po to, aby zaimponować rówieśnikom lub po prostu nie czuć się gorszym od innych. Często niestety taka „przygoda z wódką czy piwem” prowadzi do tragicznych w skutkach wypadków lub okaleczeń.
Zatem zanim sięgniesz po ten pierwszy kieliszek wódki czy puszkę piwa zastanów się młody człowieku czy warto narażać swoje zdrowie i bezpieczeństwo aby popisać się przed innymi?
Bądź mądrzejszy powiedz NIE!
11 listopada
11 LISTOPADA
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 13 listopada 2014 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W programie artystycznym, przygotowanym przez panią Lilianę Zielińską i Elżbietę Strzałkę, a zatytułowanym „Podróż do wolności”, wystąpili uczniowie klasy drugiej i trzeciej gimnazjum oraz piątej i czwartej szkoły podstawowej. Oprawę muzyczną zapewnił chór kierowany przez pana Stanisława Wośko.
Apel wprowadził w atmosferę wydarzeń związanych z datą 11 listopada 1918 roku. Zobrazowana została sytuacja polityczna kraju przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazano ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech rozbiorów i najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład wszystkich uczestników walk wyzwoleńczych. Interpretacje muzyczne i recytacje utworów literackich pozwoliły uczniom zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Uroczysty charakter akademii podkreślał galowy strój występujących uczniów.
Jesteśmy Polakami. Żyjemy w wolnej Polsce. Ta WOLONOŚĆ została nam dana w darze. Wszyscy, którzy walczyli o NIEPODLEGŁOŚĆ wywalczyli ją również dla nas. Teraz od nas zależy, co zrobimy z tą WOLNOŚCIĄ.
Tekst: Elżbieta Strzałka
Zdjęcia: Monika Daniec
Wycieczka szkolna dzieci z klasy 0 „a” i 0 „b” do Ropczyc
6 listopada 2014 r. dzieci z klasy 0 „a” i 0 „b” Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej, pod opieką pani Beaty Zymróz i Genowefy Mądro, uczestniczyły w wycieczce do Ropczyc. Najpierw odwiedziły Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną – „Oddział dla dzieci”. Tam zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek, oglądały książki a także wysłuchały opowiadania o „Kubie i Bubie”, które przeczytała im pani bibliotekarka. Na końcu zostały obdarowane słodyczami.
Następnie uczniowie wraz z opiekunkami udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W czasie przemarszu zwrócono uwagę na bezpieczne zachowanie się w ruchu ulicznym w mieście. Strażacy zapoznali zerówkowiczów ze sprzętem pożarniczym oraz opowiadali do czego służy. Poinformowali także o sposobie zachowania się w razie pożaru oraz odpowiedniego korzystania z telefonu linii alarmowych.
W czasie spaceru „Szwajcarią Ropczycką” dzieci podziwiały piękno przyrody jesienią.
Mimo pierwszej wycieczki bez rodziców, wszyscy byli bardzo zadowoleni i zainteresowani zwiedzanymi obiektami.
Tekst: Genowefa Mądro