Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
Zdrowe odżywianie – to takie proste!
Zdrowe odżywianie – to takie proste!
Prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie, rozwój oraz dobre samopoczucie. Odpowiednio dobrana dieta zapewnia sprawność fizyczną, zdolność do nauki oraz chroni przed rozwojem chorób takich jak np. otyłość, które powstają w wyniku nieodpowiedniego odżywiania. Najczęstszymi problemami, z którymi boryka się większość uczniów w zakresie żywienia to:
- nieregularne spożywanie posiłków,
- niejedzenie śniadania przed wyjściem do szkoły,
- brak drugiego posiłku w szkole,
- podjadanie między posiłkami,
- zbyt częste spożywanie chipsów, cukierków, batoników oraz picie napojów gazowanych.
Tak niewiele potrzeba by zdrowo rosnąć! Badania pokazują, że dzieci, które jedzą regularne posiłki a unikają fast – foodów, nie tylko lepiej się rozwijają ale też uczą i mają lepszą pamięć.
Staraj się przestrzegać poniższych zasad, a na pewno wyjdzie ci to na zdrowie:
- Jedz regularnie. Staraj się jadać posiłki o stałych porach. Zastąp batoniki ulubionym owocem a napój gazowany wodą mineralną lub kompotem domowej roboty.
- Sięgaj po słodycze, ale z umiarem. Jeden cukierek tygodniowo zaspokoi twój „cukierkowy głód”.
- Zawsze myj ręce przed posiłkiem, a unikniesz wprowadzenia do organizmu groźnych bakterii i wirusów, powodujących groźne choroby. Niedopuszczalne jest picie z jednej butelki przez kilka osób lub odgryzanie kanapki ze śniadania rówieśnika.
- Dbaj o to, by posiłki cechowały się wysoką wartością odżywczą i jakością zdrowotną. Posiłki powinny być bogate w wapń, żelazo, cynk i magnez potrzebne do prawidłowego wzrostu.
- Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem. Poranny posiłek dostarczy energii w drodze do szkoły, a drugie śniadanie przygotowane w domu pomoże uniknąć spożycia słodkiej przekąski.
Tak niewiele potrzeba by być zdrowym! Zacznij jeść zdrowo już od dziś!
WIZYTA PANI FRYZJERKI W PRZEDSZKOLU.
W piątek 23 stycznia nasze przedszkole odwiedził ciekawy gość. Była to Pani fryzjerka Magdalena Jezior, która opowiedziała nam o zawodzie, który wykonuje. Na początku Nasz Gość zaprezentował dzieciom sprzęt niezbędny do strzyżenia i układania włosów, np. nożyczki, szczotki, wałki, lokówkę i prostownicę, maszynkę do obcinania włosków, mówiła jak ich używać i jak dbać o włosy. Pani fryzjerka chętnym dzieciom wykonała modne fryzury, dziewczynki miały kucyki, loczki i warkocze, a chłopcy byli uczesani na jeżyka. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.
Serdecznie dziękujemy Pani fryzjerce za przemiłą wizytę, śliczne fryzury, słodycze i czas poświęcony dzieciom.
Tekst: Magdalena Drygaś
Stypendyści
Czworo naszych uczniów otrzymało stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego są to:
- Julia Tatara z klasy 1 gimnazjum
- Damian Kośkiewicz z klasy 2 gimnazjum
- Natalia Sowiźrał z klasy 2 gimnazjum
- Renata Świętoń z klasy 3 gimnazjum
Tym samym znaleźli się w gronie najbardziej uzdolnionych uczniów z województwa podkarpackiego.
Cieżka praca naszych podopiecznych - udział w zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań, oraz licznych konkursach o zasięgu międzyszkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim przełożyły się na bardzo dobre miejsce wśród ponad 780 uczniów ubiegających się o stypendia.
PRZEDSZKOLAKI DOKARMIAJĄ PTAKI
Choć w tym roku zima nie jest tak sroga i mroźna, a śnieg nie zalega na polach i łąkach, to i tak należy pamiętać, że ta pora roku jest ciężkim okresem dla zwierząt leśnych i ptaków. Przedszkolaki z naszego przedszkola dowiedziały się jakie są sposoby na dokarmianie ptaków oraz poznały różne rodzaje ptasich przysmaków. Wspólnie z panią odświeżyły stary karmnik, przymocowały uchwyt i zawiesiły na nim słoninkę. Następnie wsypały do niego m.in. ziarna pszenicy, słonecznika, kaszę i okruszki chleba. Przygotowany karmnik pełen ptasich przysmaków maluszki umieściły na zewnątrz za oknem. Po powrocie do przedszkola obserwowały karmnik przez okno i z przejęciem oczekiwały na nadlatujące ptaki. Dzieci obiecały, że każdego dnia będą pamiętać o tym, aby w ptasiej stołówce nie zabrakło pożywienia.
Podczas dokarmiania ptaków dzieci uświadomiły sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych, zimowych warunków. Jednocześnie jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt.
Największą nagrodą dla dzieci jest widok przylatujących do karmnika ptaków.
Tekst: Agnieszka Pociask
Biathlon Komputerowy 2014/2015
DRUGI ETAP W VIII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE INFORMATYCZNYM
"BIATHLON KOMPUTEROWY"
Kinga Szostak z klasy 6 znalazła się w gronie najlepszych po drugim etapie konkursu uzyskujac 6 na 10 możliwych punktów. Na wyróżnienie zasługuje również wynik, Gabrieli Cieśli oraz Alberta Świętoń również z klasy 6 którzy uzyskali tylko punkt mniej.
W VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego "Biathlon Komputerowy" uczniowie naszej szkoły biorą udział po raz pierwszy. Konkurs ten, skierowany jest do młodzieży ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalych. W konkursie sprawdzana jest wiedza dotycząca:
- technologii mobilnych,
- technologii informacyjno-komunikacyjnej,
- sprzętu i oprogramowania komputerowego,
- multimediów.
- oraz szeroko pojęta wiedza związana z informatyką.
Szczegóły na temat konkursu na stronie: http://av-school.pl/komputerowy-biathlon/id,233/wyniki-ii-etapu-komputerowego-biathlonu
Gratulujemy zwycięzcom osiągnięcia tak wysokich wyników i życzymy kolejnych sukcesów !!!.
Opiekę nad uczniami sprawuje: Krzysztof Kliś
Konkurs Mikroprofesor 2014/2015
XI OGÓLNOPOLSKI KONKURS INFORMATYCZNY „MIKROPROFESOR”
Po pierwszy etapie XI Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego „Mikroprofesor”, uczniowie naszej szkoły są najlepsi na podkarpaciu w kategorii gimnazjum.
W konkursie bierze udział 534 uczniów z całej Polski.
Najlepsi z naszej szkoły:
- Renata Świętoń 7/10 pkt klasa 3 Gimnazjum;
- Patrycja Ligezka 7/10 pkt/ klasa 6 Szkoła Podstawowa;
- Łukasz Tatara 6/10 pkt klasa 6 Szkoła Podstawowa;
- Magdalena Dziewulska 5/10pkt klasa 3 Gimnazjum;
- Kamil Skóra 5/10pkt klasa 3 Gimnazjum;
- Albert Świetoń klasa 5/10 pkt 6 Szkoła Podstawowa;
To kolejny sukces Alberta Świętoń oraz Renaty Swiętoń w konkursach informatycznych ogólnopolskich i wojewódzkich w tym roku.
Wszystkim uczestnikom życzę sukcesów w kolejnym etapie który odbędzie się 30 stycznia 2015 roku w godz. 7:00 do 20:00
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego uczestnika, który otrzyma tytuł Mikroprofesora. W finale uczestnicy rozwiązywać będą zadania praktyczne, które swą tematyką będą obejmowały szeroki zakres zagadnień z informatyki i technologii informacyjnej oraz języka angielskiego dla informatyków:
- Systemy operacyjne (DOS, Windows, Linux, MacOS)
- Projektowanie stron internetowych
- Oprogramowanie biurowe
- Grafika i multimedia
- Sieci komputerowe
- Urządzenia komputerowe (w tym historia komputera)
- Język angielski dla informatyków
Pierwszy etap konkursu składa się z 4 testów wiedzy; 1- będzie liczył 10 pytań, 2 – 20 pytań, 3 – 40 pytań, 4 – 80 pytań, z zakresu informatyki, multimediów i poligrafii oraz wiedzy z muzyki i muzykologii. Każdy grupa pytań jest udostępniona przez jeden dzień.
Każdy z zarejestrowanych uczniów chcąc wziąć udział w drugim etapie konkursu powinien przygotować teledysk (wideoklip) i opublikować na portalu Youtube, lub jeśli nie wyraża zgody na jego publikację, zapisany na płycie DC/DVD, przesłać na adres organizatora.
Do finału zostanie zakwalifikowanych dziesięciu uczestników konkursu, którzy w etapie pierwszym i drugim zdobędą największą ilość punktów, w przypadku tej samej ilości punktów, o uczestnictwie w finale zdecyduje ilość punktów zgromadzona w etapie II konkursu.
Wyniki konkursu na stronie: http://www.mikroprofesor.pl/lista.php
Opiekę nad uczniami sprawuje: Krzysztof Kliś
Podsumowanie konkursu plastycznego "W zaczarowanym świecie baśni polskiej"
W miesiącu październiku został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „W zaczarowanym świecie baśni polskiej”. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie w formie ilustracji jednej sceny, przygody lub postaci z dowolnie wybranej przez siebie baśni polskiej.
Na konkurs napłynęło bardzo dużo prac, niektórzy uczniowie wykonali ich po kilka, jednak do oceny wybrana była jedna, najlepsza. Uczniowie wykazali się dużą znajomością baśni polskiej. Najczęściej pojawiały się postacie i sceny ze „Złotej kaczki”, „Szewczyka Dratewki”, „Smoka wawelskiego”, „Kwiatu paproci”, „Szklanej góry”, ale też mniej znane baśnie, jak: „Czarownica znad Bełdan”, „Popieluszka”, „Złota studzienka”.
Jury w składzie: Monika Daniec, Beata, Zymróz, Elżbieta Strzałka, Stanisław Wośko, Katarzyna Kolebuk stanęło przed bardzo trudnym zadaniem. Zgodnie z regulaminem brało pod uwagę:
- stronę merytoryczną wykonanej ilustracji (przedstawione elementy pracy muszą pochodzić z baśni polskiej),
- inwencję twórczą,
- wartość artystyczną i walory ilustracji,
- technikę wykonania pracy,
- twórcze ujęcie i estetykę,
- samodzielność wykonania pracy.
Po długo trwających burzliwych dyskusjach przyznano następujące miejsca i wyróżnienia:
KATEGORIA GRUPA PRZEDSZKOLNA I KLASY „0”
- Filip Lubelczyk, Jakub Jodłowski, Maria Kurnyta
- Konrad Staroń, Izabela Brandys, Anna Kozioł, Wiktoria Białorucka, Jakub Andreasik
- Michał Wiater, Emilia Jezior, Weronika Skóra
Wyróżnienia: Patryk Zapał, Kamil Tokarz, Jakub Rój, Sylwia Drozd, Wiktoria Królikowska, Martyna Bereś, Tymoteusz Kania, Karolina Rachwał, Filip Mądro, Hubert Wrona, Dawid Zima, Anna Przypek, Maciej Dziedzic, Julia Gruszka, Paweł Królikowski
KATEGORIA KLASY I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
- Hubert Kośkiewicz (III), Katarzyna Strzałka (III), Patryk Szostak (Ia)
- Izabella Pociask (II), Gabriela Lubelczyk (III), Anna Strzałka (III)
- Anna Strzałka (II), Szymon Zima (Ia), Kamil Wiktor (Ia), Brajan Kopala (III), Amelia Bobulska (Ia), Amelia Cetnar (III)
Wyróżnienia: Natalia Mucha (II), Marcelina Zdziebko (II), Kacper Kozioł (II), Patrycja Bobulska (II), Kacper Tatar (Ib), Aleksandra Królikowska (III), Magdalena Przypek (III), Natalia Tatara (III), Faustyna Budzik (III), Amelia Tatara (III), Justyna Kopala (Ia), Gabriela Depowska (Ia), Wiktoria Kozioł (Ib), Karolina Babicz (Ia), Karolina Tokarz (Ia), Karol Darłak (Ib), Jakub Kosiński (Ib), Karol Królikowski (II), Martyna Książek (II), Anna Chodak (II), Artur Przypek (Ia), Magdalena Januszewska (III), Kinga Staroń (Ib), Igor Biedroń (Ib)
KATEGORIA KLASY IV – VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
- Sylwia Darłak (V), Mikołaj Wójcik (IV), Izabela Wójcik (IV)
- Marcin Mytych (VI), Wiktoria Staroń (IV), Izabela Kukla (VI)
- Oliwia Skóra (IV), Oliwia Kosińska (IV), Paulina Kopala (VI)
Wyróżnienia: Natalia Gredys (IV), Mikołaj Romanik (IV), Grzegorz Januszewski (V), Magdalena Kulig (VI), Gabriela Laska (V), Kinga Szostak (VI), Milena Bobulska (IV), Amelia Jodłowska (IV), Paweł Staroń (V), Karolina Szostak (IV), Bartłomiej Kośkiewicz (V), Michał Sowiźrał (V), Karol Przypek (V), Mateusz Darłak (V), Magdalena Bereś (IV), Tomasz Barwiński (IV), Krystian Armata (VI), Patrycja Zdziebko (VI), Alicja Chodak (VI)
KATEGORIA KLASY I – III GIMNAZJUM
- Wioletta Tatar (II), Renata Świętoń (III), Julia Tatara (I)
- Kamil Mazur (I), Damian Kośkiewicz (II), Anna Mucha (I)
- Kinga Tokarz (II), Andżelika Darłak (I), Justyna Pociask (II)
Wyróżnienia: Krystian Kopala (II), Maksymilian Wójcik (II), Klaudia Darłak (I), Klaudia Barwińska (I), Anita Kukla (II), Mateusz Jodłowski (I), Patryk Staroń (I), Piotr Kozioł (II), Natalia Sowiźrał (II), Sebastian Wośko (III), Karol Wośko (I), Karolina Ozga (III)
Nagrodzone i wyróżnione prace będą prezentowane na wystawie podczas uroczystości nadania imienia szkole.
Tekst: Monika Daniec
Zdjęcia: Dominika Ryznar
Baśn Polska
„ Dawno, dawno temu,
za siedmioma lasami,
za siedmioma górami,
Któż z nas nie pamięta tych słów, napawających chyba wszystkich, tych najmłodszych i tych nawet całkiem dorosłych, radością i zaciekawieniem, gdyż za nimi kryła się fascynująca opowieść. Zawsze płynąca z ust bliskiej osoby, która wprowadzała nas w ten świat fantazji.
Baśń na ogół kojarzy się z dzieciństwem, ale tak naprawdę towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Posiada ogromne walory wychowawcze. Bohaterowie baśniowi są bliscy dzieciom, stanowią cząstkę ich świata, w którym ożywają lalki, zabawki, rośliny i przedmioty. Dlatego tak ważna jest dla dziecka nauka, wartość, wzory, które przedstawiają baśnie. Słuchanie i jednoczesne przeżywanie baśni przede wszystkim kształtuje i rozwija wyobraźnię dziecka. Baśń wywiera największy wpływ na emocje dziecka, które utożsamia się z bohaterem, przeżywa to, co tego bohatera dotyczy, cierpi, wzrusza się, walczy i zwycięża wraz z nim. Jej myślą przewodnią jest to, że czyn dobry zostaje nagrodzony, zaś zło jest karane. Dlatego dziecko słuchając jej, oczekuje szczęśliwego zakończenia i wierzy, że dobro zwycięży. Każda z nich zawiera naukę moralną, która stanowi dla młodego odbiorcy czytelny drogowskaz, uczy dokonywania właściwych wyborów oraz kształtuje pożądane z punktu wychowawczego postawy moralne.
Motywem, który najczęściej pojawia się w baśni, są uczucia rodzinne, miłość do matki, ojca czy rodzeństwa. Wiemy o tym doskonale, że właśnie te wartości należy wśród naszych pociech szczególnie pielęgnować. Wspólne wędrówki przez „zaczarowany świat baśni" są dla dzieci nie tylko źródłem radości i cudownych wspomnień, ale inspiracją do twórczości plastycznej, muzycznej i teatralnej. Warto więc zwrócić uwagę dziecka na przepiękny świat baśni i pomagać mu odnajdywać sens własnego życia.
Dlatego sugerując się tak bogatymi wartościami i tak wieloma walorami baśni polskiej, zdecydowaliśmy się na wybór imienia dla naszej szkoły podstawowej, której to dokładna nazwa będzie brzmiała „Szkoła Podstawowa im. Baśni Polskiej”.
Decydując się na wybór tego imienia kierowaliśmy tym, aby nazwa była bardzo bliska naszym uczniom, którzy są w wieku od 6 do 12 lat. Cóż lepiej znają nasze dzieci, jak nie różnorodne bajki i baśnie polskie? Każdy z nas, czy ten duży czy ten mały, wychował się przecież na tradycyjnych baśniach. Dlatego do tej pory sięgamy po nie z wielkim sentymentem i emocjami.
Tekst: Wiesława Miąso
Dominika Ryznar
Liliana Zielińska
Mikolajki 2014
MIKOŁAJKI
5 GRUDNIA i w naszej szkole nie mogło zabraknąć tradycji Świętego Mikołaja i prezentów dla wszystkich grzecznych dzieciaków. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami przygotował dla nas niespodziankę w postaci Św. Mikołaja i jego towarzyszy. Śnieżynki częstowały symbolicznym cukierkiem te dzieciaki, które przez cały rok były grzeczne. Jak się później okazało, wszyscy uczniowie i pracownicy sprawowali się wzorowo. Św. Mikołaj odwiedził całą szkołę. Wstąpił również do klas zerówki i do przedszkola, gdzie wywołał małe poruszenie wśród maluszków. Mikołajkowa atmosfera, zdjęcia i moc życzeń od Świętego „unosiły się w powietrzu” przez cały dzień. Musimy być nadal tak grzeczni, żeby Święty Mikołaj odwiedził nas w przyszłym roku. Już nie możemy się doczekać.
Tekst: Liliana Zielińska
Zdjęcia: Samorząd Uczniowski