Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
Ocalić od zapomnienia
Stowarzyszenie „Równać Szanse” było organizatorem konkursu pod hasłem „Ocalić od zapomnienia – poznajemy kulturę i zwyczaje naszego regionu”, który odbył się 28 maja 2013r. w Zespole Szkół w Niedźwiadzie Dolnej.
Konkurs miał na celu kultywowanie dawnych zwyczajów, obrzędów ludowych i gwary, pokazanie młodzieży bogactwa kulturowego polskiej wsi, integrację rówieśników z różnych szkół oraz spędzenie czasu w miłej atmosferze.
W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie klas I-III gimnazjum z siedmiu szkół gminy Ropczyce. Przygotowali programy, w skład których weszły obrzędy i zwyczaje ludowe z naszego regionu oraz tańce i przyśpiewki, którym towarzyszył akompaniament. Kostiumy i rekwizyty dostosowane były do charakteru widowiska. Autentyczna gwara podnosiła walory artystyczne występów.
Uczniowie zaprezentowali się w następujących obrzędach: „Poselyny” i taniec „Z małego” - ZS w Niedźwiadzie Górnej (przygotowanie Teresa Bieszczad), „Od legendy do współczesności”, „Stodroki” – ZS nr 3 w Ropczycach (przygotowanie Teresa Dzik i Arkadiusz Zygmunt), „Wyprowadzaniny” – ZS w Małej (przygotowanie Izabela Momola), „Kiszenie kapusty” – ZS nr 4 w Ropczycach (przygotowanie Agnieszka Marciniec), „Skubanie piór” – ZS w Niedźwiadzie Dolnej (przygotowanie Marta Szpara i Stanisław Wośko), „Zmówiny” – ZS w Łączkach Kucharskich (przygotowanie Lidia Nykiel), „Czepiny” – ZS nr 2 w Ropczycach (przygotowanie Bożena Nowacka, Dorota Cygan i Grzegorz Rak).
Występy uczniów oceniała komisja konkursowa w składzie: Genowefa Zygmunt, Sławomira Marciniec i Genowefa Ciosek.
Wyniki konkursu:
- I miejsce – ZS w Niedźwiadzie Dolnej
- II miejsce - ZS w Niedźwiadzie Górnej, ZS w Małej, ZS w Łączkach Kucharskich
- III miejsce – ZS nr 2, nr 3 i nr 4 w Ropczycach.
Dyrektor szkoły Wioletta Czemarnik dziękowała wszystkim za wspaniałe występy i gratulowała zwycięzcom, którzy otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe ufundowane przez Stowarzyszenie „Równać Szanse”.
W osadzie słowiańskiej
21 maja zapowiadał się piękny, słoneczny dzień, więc uczniowie klasy III, IV i V szkoły podstawowej udali się na wycieczkę do Stobiernej. Przy wyciągu narciarskim natknęli się na wspaniałego Pegaza - mitologicznego, skrzydlatego konia, symbol natchnienia poetyckiego i plastycznego. Po krótkiej sesji zdjęciowej ruszyli w górę.
Na zboczu obok Centrum Edukacji Ekologicznej ich oczom ukazały się olbrzymie owady. Pająk krzyżak witał ich tuż za bramą, ale nikogo nie przeraził. Wszystkie owady i pajęczaki wzbudzały zachwyt. Wreszcie można było je dotknąć, a nawet przytulić się do nich i oczywiście pstryknąć fotkę.
Uczniowie ruszyli w dalszą drogę. Po kilku minutach dotarli do Osady Słowiańskiej. W grodzie przywitał ich Kasztelan Ziemowit, który oprowadził ich po osadzie i opowiedział o życiu i zwyczajach dawnych Słowian. Bardzo ciekawa była również opowieść kuglarki Jaruhny.
Liczne atrakcje przyciągnęły uwagę uczniów. Obejrzeli pokaz walki wojów, strzelali z łuku, przeciągali linę i siłowali się na rękę. Z apetytem zjedli pieczoną na ogniu kiełbasę i inne smakołyki. Zakupili także pamiątki w historycznym kramie. Humor dopisywał mimo burzy i deszczu. Obiecali, że wrócą tu jeszcze z rodzicami. ZAPRASZAMY DO GALERII
Spotkanie z autorem książek Wiesławem Drabikiem
Klasa druga i trzecia szkoły podstawowej uczestniczyła w spotkaniu z autorem książeczek dla dzieci Wiesławem Drabikiem. Spotkanie miało miejsce w Bibliotece Publicznej w Niedźwiadzie w dniu 20 maja 2013 roku. Wiesław Drabik to pisarz wesołych książeczek dla dzieci. Pisarz opowiadał o tym, jak powstaje książka oraz skąd czerpie pomysły na kolejne wiersze. Czytał fragmenty swoich książeczek, zadawał zagadki, wspólnie z dziećmi tworzył wiersze bawiąc się w rymowanki. Dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniu. Za swoją aktywność nagradzane były naklejkami, a kto uzbierał ich najwięcej, otrzymał nagrodę. Na końcu spotkania można było zakupić książeczkę oraz zdobyć autograf pisarza.
Dzień Europejski
DZIEŃ EUROPEJSKI W NASZEJ SZKOLE
28 MAJA 2013 ROK
Z okazji Dnia Europejskiego (środa) w naszej szkole odbędzie się krótki montaż słowno – muzyczny przygotowany przez Samorząd Uczniowski i uczniów gimnazjum.
Rozpoczęcie imprezy o godzinie 10.30.
Po montażu odbędzie się KARAOKE. Karaoke będzie prezentowane w formie przeglądu, a nie konkursu, ale wszystkie występujące osoby otrzymają drobny upominek.
Każda klasa od II SP do IIIG może przygotować do występu karaoke maksymalnie 3 piosenki, tzn. każda klasa wydelegowuje po jednym lub po dwóch przedstawicieli do zaśpiewania maksymalnie 3 wylosowywanych przez siebie piosenek. W trakcie przeglądu zostaje wylosowany numer piosenki (z niżej podanej listy utworów) i uczestnicy mają za zadanie zaśpiewać dany utwór. Przygotowane przez nas utwory pochodzą z różnych krajów Unii Europejskiej, więc są w języku polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, itd.
Uczniowie klasy 0 i I SP wybierają sobie jeden utwór z listy piosenek i prezentują go podczas apelu.
Wybrane piosenki które należy poćwiczyć !!!!
Piosenki pochodzą ze strony internetowej o adresie: www.ising.pl
na którą można wchodzić i ćwiczyć podane piosenki (Wybrać: Piosenki-Wszystkie A-Z).Prosimy chętnych o zgłaszanie się do wychowawców klas do dnia 24 maja (piątek)
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Samorząd Uczniowski i Opiekunowie
Konstytucja 3 maja
BÓG - HONOR - OJCZYZNA
Uczniowie klasy V przygotowali akademię z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Odbyła się ona 30 kwietnia 2013r. Chłopcy w roli narratorów przybliżyli nam historyczne wydarzenia z 1791 roku. Dziewczynki recytowały wiersze. W postać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wcielił się Karol Wośko. Role posłów zagrali: Przemek Przypek i Mateusz Jodłowski.
W tle rozbrzmiewała muzyka Chopina, polonez Ogińskiego oraz polonez z filmu Pan Tadeusz. Uczniowie wysłuchali pieśni patriotycznych: Witaj majowa jutrzenko, Polonez 3 maja.
Pokaz slajdów nawiązywał do tych ważnych wydarzeń. Przedstawiono twórców Konstytucji 3 maja, rękopis jednej z ustaw, Salę Senatorską na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie obradował Sejm Czteroletni, obraz Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 roku, mapę Polski z tego okresu oraz współczesne krajobrazy naszej ojczyzny.
Z uwagą wysłuchano informacji na temat pierwszej konstytucji w Europie, a drugiej na świecie. Jesteśmy Polakami i powinniśmy pamiętać o tak ważnych wydarzeniach z dziejów naszego narodu.
Obietnica zuchowa 29.04.2013
„Obiecuję być dobrym zuchem,
zawsze przestrzegać prawa zucha”
To słowa obietnicy, którą zuchy składały w dniu 29 kwietnia 2013 roku. Kandydaci na zuchów przygotowywali się do tego wydarzenia od początku roku szkolnego na zbiórkach zuchowych. Poznawali prawa zucha, uczyli się ich rozumieć i przestrzegać.
W czasie uroczystej obietnicy zuchowej musieli wykazać się nie tylko znajomością prawa zucha, ale też wykonać odpowiednie zadanie do każdego prawa. Zuchy rozwiązywały zagadki związane z naszą Ojczyzną, pokonywały tunel strachu, sprzątały po zabawie, bez skrzywienia „wyparzały” język tajemniczą miksturą, która ma ich przestrzec przed niewłaściwymi słowami, obiecywały poprawę swoich wad oraz wspólnie i zgodnie się bawiły.
Zuchy świetnie poradziły sobie z wszystkimi próbami, mogły więc złożyć obietnicę, którą odebrała Komendant Hufca ZHP w Ropczycach, Podharcmistrz Wioletta Czemarnik. Symbolem złożenia obietnicy, było otrzymanie zuchowego znaczka, żółtej chusty, wstążki z imieniem, która została przyczepiona do totemu naszej gromady oraz odbicie palca w Kronice Zuchowej.
Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez Rodziców, a harcerze umilali czas piosenkami.
Dzień Ziemi
W dniu 22.04 odbył się w naszej szkole apel z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Z tej okazji zaprosiliśmy pana leśniczego - pana Józefa Czech, który opowiedział nam o swojej pracy, a także o znaczeniu lasu w życiu człowieka i w gospodarce. Następnie wysłuchaliśmy piosenek o tematyce przyrodniczej w wykonaniu uczniów klasy IV przy akompaniamencie pana Stanisława Wośko. Na zakończenie cała społeczność szkolna otrzymała papierowe zielone listki jako znak, że pamiętamy o Naszej Ziemi. Nosiliśmy je w tym dniu by podkreślić, że jesteśmy przyjaciółmi przyrody i dbamy o nią nie tylko od święta.
Przedstawienie ,,Człowiek i książka"
W dniu 19 kwietnia 2013r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pod tytułem ,,Człowiek i książka’’. Wystąpili w nim uczniowie klasy piątej ze szkolnego kółka teatralnego ,,Wykrzyknik’’.
Razem z muzą historii - Klio cofnęliśmy się w czasie i dowiedzieliśmy się jak dawniej uwieczniano dzieła pisane. Począwszy od glinianych tabliczek, papirusu, czcionki drewnianej i metalowej, aż po czasy współczesne, gdzie książki można po prostu wydrukować.
Młodzi aktorzy recytowali fragmenty różnych, znanych utworów, a uczniowie z uwagą i zaciekawieniem ich słuchali.
Przedstawienie to było bardzo pouczające, tak jak większość przedstawień prezentowanych przez zespół teatralny ,,Wykrzyknik’’.
Natalia Sowiźrał
Konkurs: Bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
W dniu 16 kwietnia w Zespole Szkół nr 4 w Ropczycach odbyły się gminne zawody pod hasłem "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym". Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny, ze szkoły podstawowej była to drużyna w składzie: Sebastian Ligęska, Damian Kośkiewicz i Patryk Gruszka z klasy VI, natomiast z gimnazjum: Bogdan Depowski i Adrian Bobulski z klasy IIG oraz Witold Brandys z klasy IIIG. Uczestnicy zawodów musieli rozwiązać test wiedzy o ruchu drogowym, rowerem pokonać tor przeszkód składający się z wielu trudnych elementów, a na koniec wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy.
W każdej z kategorii wiekowych wzięło udział 8 drużyn z całej gminy, nasza drużyna ze szkoły podstawowej zajęła II miejsce, natomiast drużyna z gimnazjum III miejsce.
W punktacji indywidualnej Bogdan Depowski zajął III miejsce a Damian Kośkiewicz miejsce V.
Wyróżnieni chłopcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a każda drużyna przywiozła puchar i pamiątkowy dyplom.
Gratulujemy!!!
Zapraszamy do galerii zdjęć!!!