Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
ROZBUDOWA SZKOŁY
POSTĘPY W PRACY PRZY ROZBUDOWIE SZKOŁY, ZDJĘCIA WYKONANE PRZEZ UCZNIÓW KÓŁKA FOTOGRAFICZNEGO ,,FOTOMY".
TURNIEJ WIEDZY O ZDROWIU
W dniu 23 maja 2014 roku w Zespole Szkół w Niedźwiadzie Dolnej odbył się Turniej Wiedzy o Zdrowiu dla uczniów gimnazjum. Zaproszone zostały sąsiednie szkoły, które należą do szkół Promujących Zdrowie Rejonu Dębica: Gimnazjum w Wielopolu, ZS w Łączkach Kucharskich, ZS w Niedźwiadzie Górnej. Na wstępie pani dyrektor Wioletta Czemarnik przywitała uczestników konkursu i opiekunów oraz zaprosiła do obejrzenia przedstawienia pod tytułem „Zdrowie na poważnie i na wesoło”, które przygotowała pani Barbara Jabłońska wraz ze szkolnym kółkiem teatralnym „Wykrzyknik”.
Po krótkim przypomnieniu przesłanego wcześniej regulaminu przystąpiono do konkursu, który oparty był na zasadzie gry dydaktycznej „statki”. Tematyka obejmowała:
zasady zdrowego żywienia, interpretację „piramidy zdrowia”, wskaźnik BMI, choroby związane z nieprawidłowym odżywianiem się (otyłość, anoreksja, bulimia), wpływ używek kawy i herbaty na organizm, nałogi i ich skutki, choroby cywilizacyjne, nowotwory, AIDS, zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, aktywność ruchową, wypoczynek i czas wolny, wpływ stylu życia na powstawanie wad postawy i płaskostopia.
Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani i jury w składzie: przew. Barbara Jabłońska, członkowie: pani dyrektor Wioletta Czemarnik i pani higienistka Zofia Król, miało dużo pracy. Podczas liczenia głosów uczestnicy konkursu otrzymali poczęstunek i integrowali się.
Ponieważ był to konkurs drużynowy i dwie drużyny miały taką samą ilość punktów przyznano 3 miejsca:
ZS w Niedźwiadzie Górnej,
ZS w Niedźwiadzie Dolnej i Gimnazjum w Wielopolu Skrzyńskim,
ZS w Łączkach Kucharskich
Na zakończenie wykonano jeszcze pamiątkowe zdjęcia, pani higienistka pogratulowała uczestnikom dużej wiedzy, a organizatorzy - koordynatorzy SPZ Jolanta Bobulska i Barbara Jabłońska podziękowały uczniom za przybycie i udział w konkursie, a opiekunom za przygotowanie dzieci do konkursu.
Tekst: Jolanta Bobulska
DZIEŃ ZIEMI
22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klasy V przygotowali przedstawienie na temat zanieczyszczania środowiska. Na znak solidarności każdy uczeń i nauczyciel dostał mały , zielony listek.
Tekst: Szostak Kinga klasa V
WYCIECZKA NA GÓRĘ CHEŁM
21 maja 2014 roku uczniowie klasy I gimnazjum wzięli udział w wycieczce pieszej na górę Chełm. Organizatorem była Szkoła Podstawowa w Szufnarowej, która podobnie jak my należy do Szkół Promujących Zdrowie Rejonu Dębica. Jest to cykliczna impreza, w której braliśmy udział już piąty raz. Piesza wycieczka po pięknym pagórkowatym terenie to samo zdrowie, a ponadto można było się jeszcze czegoś nauczyć.
Zwiedziliśmy Izbę Pamięci "Jak żyli i pracowali nasi przodkowie", w której można było obejrzeć mieszczące się w kilku salach ekspozycje m. in. przedmioty używane w gospodarstwie domowym, związane z wykonywanymi zawodami, kolekcję lamp naftowych i żelazek, pamiątki sakralne, drewniane rzeźby, itp. Następnie polnymi drogami "mozolnie " pięliśmy się pod górkę, aż zdobyliśmy najwyższą w tym rejonie czyli Chełm. Leży ona na terenie Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, w którym znajduje się wiele chronionych roślin oraz zabytkowa kapliczka. Nadwątlone siły zregenerowaliśmy przy ognisku i poczęstunku, który przygotowali rodzice uczniów z Szufnarowej i pełni energii chłopcy zdążyli jeszcze pograć w piłkę nożną. Panowała miła i wesoła atmosfera, pogoda także nam dopisała. Planujemy spotkać się za rok na kolejnej wyprawie.
Tekst: Jolanta Bobulska
MIĘDZYSZKOLNY TURIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT
W dniu 13 maja 2014 roku w Gimnazjum w Wielopolu Skrzyńskim odbył się Międzyszkolnym Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt. W zawodach uczestniczyły zawodniczki z klas gimnazjalnych z Wielopola, Wiśniowej, Małej, Niedźwiady Górnej, Niedźwiady Dolnej. Turniej rozgrywany był systemem "każdy z każdym", drużyny rozgrywały cztery mecze.Reprezentantki naszej szkoły spisały się znakomicie, mimo iż nie mamy gdzie ćwiczyć, zajęły II miejsce. Przegrały tylko jeden mecz z reprezentantkami z Wielopola. W składzie drużyny wystąpiły: Patrycja Brandys, Ewa Przypek, Anna Chendyńska, Katarzyna Owczarska, Magdalena Książek, Justyna Wanat, Dorota Bokota.
Tekst: Jolanta Bobulska
UCZNIOWIE Z NIEDŹWIADY DOLNEJ W KRAKOWIE
W czerwcu uczniowie z Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej wraz z panią dyrektor Wiolettą Czemarnik i nauczycielkami uczestniczyli w wycieczce do Krakowa i okolic. Wyjazd był podzielony na dwie grupy: dla szkoły podstawowej i gimnazjum, każdy dwudniowy (9-10 i 11-12 czerwca). Wycieczka ta była zorganizowana w ramach projektu, który był realizowany w naszej szkole i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uczniowie klas IV-VI pierwszego upalnego dnia rozpoczęli wycieczkę od zwiedzania Krakowa wraz z panią przewodniczką. Niektórzy pierwszy raz w życiu zobaczyli Wawel, Smoczą Jamę, Bramę Floriańską, wysłuchali hejnału z Kościoła Mariackiego. Żar z nieba nas nie oszczędzał, ale nasza podstawówka dzielnie zwiedzała zabytki miasta. Dziewczęta i chłopcy mieli również godzinę czasu dla siebie na Krakowskim Rynku. Mogli zakupić pamiątki, poobserwować gołębie i krakowskich mimów, a także ochłodzić się przy fontannie. Następnym etapem wycieczki był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagielońskiego. Oglądaliśmy w nim różnego rodzaju rośliny m.in. sagowce, kaktusy, rośliny mięsożerne i biblijne.
Tego samego dnia w godzinach popołudniowych wyruszyliśmy jeszcze do Ogrodu Doświadczeń, który jest pierwszym sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce. Znajduje się w nim blisko 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Zachwyceni uczniowie aktywnie spędzili w nim czas, łącząc zabawę z edukacją. Po czym zmęczeni i głodni udaliśmy się na obiadokolację i nocleg. Drugi dzień wycieczki rozpoczął się wyjazdem do ZOO. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się szympansy, które naśladowały miny i gesty zwiedzających. Ostatnim punktem programu dla Szkoły Podstawowej była Lekcja Muzealna w Muzeum Narodowym w Krakowie. Tematem lekcji były „ Legendy Polskie ”. Najpierw pani przewodniczka pokazała uczniom ciekawe obrazy i opowiedziała kilka legend związanych z Krakowem, które nie dla wszystkich były znane. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Warsztaty Twórcze, na których w oparciu o legendę o rycerzach zaklętych w krakowskie gołębie, każdy miał zaprojektować strój dla przygotowanych i czekających w sali gołębi.
Wróciliśmy do Niedźwiady zmęczeni, opaleni, ale przede wszystkim bardzo zadowoleni z ciekawej wycieczki na której nie tylko dopisywała pogoda , ale także humory.
TEKST: Małgorzata Kosińska - Mucha
Wyjazd do Kulkolandu
Wycieczka do KULKOLANDU!
W dniu 12.06.2014 r. przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do KULKOLANDU w Dębicy. Większość dzieci pierwszy raz miało okazję jechać autobusem, dlatego już w czasie podróży były ogromnie zainteresowane. Maluchy dokładnie obserwowały przez okno widoki i relacjonowały wszystko co widziały. Radość malowała się na twarzach wszystkich przedszkolaków.
W KULKOLANDZIE dzieci powitała urocza „Myszka Miki”. Wesoła myszka poinstruowała maluchy, po czym zaprosiła do zabawy. Na spragnione przedszkolaki czekał pyszny soczek oraz słodkie ciasteczka. Maluszki miały okazję wystąpić przed powołanym jury i śpiewać piosenki. Okazało się, że wszystkie spisały się znakomicie, toteż każde otrzymało w nagrodę „słodki banknot”. Wspólnym tańcom, zabawom, a nawet śpiewom nie było końca. Tak szybko mija czas… Niestety musieliśmy wracać do przedszkola. Z pewnością jeszcze tam wrócimy!
Piknik rodzinny
„Z rodziną po zdrowie”
Pod tym hasłem w niedzielę, 1 czerwca w Domu Kultury w Niedźwiadzie odbył się już po raz szósty Piknik Rodzinny, zorganizowany przez panią dyrektor – Wiolettę Czemarnik, nauczycieli, pracowników Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej, Radę Rodziców, uczniów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Niedźwiady Dolnej. Pomimo ciemnych chmur, które ciągle wisiały nad naszymi głowami, pogoda nie spłatała nam figla, dlatego przybyło wielu znamienitych gości: pan Bolesław Bujak – Burmistrz miasta Ropczyce , pan Stanisław Mazur – dyrektor Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty, pan Wiesław Rygiel – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, ksiądz Tadeusz Polak – proboszcz parafii w Niedźwiadzie, ksiądz Marian Baran – proboszcz parafii w Łączkach Kucharskich, pani Teresa Bieszczad – dyrektor Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Górnej, radni z Niedźwiady: pani Genowefa Ciosek, pan Stanisław Wrona, pan Jan Ździebko, pan Piotr Raś. Na uczestników pikniku czekały wspaniałe atrakcje, z których wszyscy bardzo chętnie korzystali. Ku uciesze dzieci nie zabrakło dmuchanej zjeżdżalni, trampoliny i toru z samochodami. Za niewielką opłatą można było skorzystać z usług mini salonu kosmetycznego, by pomalować sobie twarz i ozdobić paznokcie. Chętnych zarówno małych jak i dużych nie brakowało, a problemem okazywało się podjęcie decyzji w wyborze kolorów i wzorów, od ilości których można było dostać zawrotu głowy. Na zgłodniałych gości czekali jak zawsze zaangażowani rodzice uczniów i pracownicy szkoły, którzy przygotowali przepyszne placki, a na miejscu piekli gofry i smażyli frytki. Dodatkowo przez cały czas trwania imprezy na wszystkich czekały gorące kiełbaski z grilla, zapiekanki, wata cukrowa, kawa, herbata, a także całe mnóstwo przekąsek i słodyczy. Największym powodzeniem cieszyła się sprzedaż cegiełek, za które każdy otrzymał upominek.
Dzięki tym wszystkim atrakcjom nasi goście mogli nie tylko miło i przyjemnie spędzić czas, ale również wesprzeć zbiórkę funduszy na rzecz szkoły, bo jak wiadomo, potrzeb jest wiele, zwłaszcza teraz, kiedy trwa jej rozbudowa. Na szkolnej scenie przez cały czas występowali uczniowie naszej szkoły. Najmłodsi z klas 0-III przygotowali wiersze, wesołe piosenki, piękne tańce oraz wystawili przedstawienie pt. „Kopciuszek na wesoło”, które zgodnie ze swym tytułem, rozbawiło całą widownię. Wystąpił także chór szkolny z piosenką pt. „Niedźwiada 2014” oraz uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy prezentowali swoje talenty wokalne, recytatorskie, aktorskie i taneczne – tu uczniowie klasy II i III gimnazjum w pokazie tańca belgijskiego. Dużym zaciekawieniem cieszył się wytęp szkolnego koła teatralnego „Wykrzyknik”, które przygotowało montaż słowno-muzyczny pt. „O zdrowiu na poważnie i na wesoło”. Chętni mocnych wrażeń mogli uczestniczyć w pokazie karate zorganizowanym przez pana Tomasza Pociaska i jego podopiecznych.
Wszystkie zbędne kalorie mogliśmy spalić dzięki ropczyckiemu zespołowi tanecznemu „Vega”, który dał wspaniały występ. Płynący szybko czas umilał wszystkim lokalny zespół „Niedźwiedzanie”. Tegoroczny piknik był bardzo szczególny, ponieważ został połączony z charytatywnym biegiem dla dziecięcego hospicjum w Rzeszowie zorganizowanym wspólnie z Domem Kultury w Niedźwiadzie oraz Zespołem Szkół w Niedźwiadzie Górnej. Chętnych nie zabrakło, dlatego nad bezpieczeństwem uczestników bacznie czuwali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej i policjanci. Bieg zakończył się uhonorowaniem zwycięzców złotymi medalami, jednak nie chodziło tu tylko o wygraną, a o możliwość wsparcia najmłodszych potrzebujących. Gdy impreza dobiegała już końca, posiadaczy „szczęśliwych” cegiełek obdarowano podziękowaniami w postaci cennych nagród. Były to: dwa rowery, dwa tablety, telefon komórkowy, sprzęt AGD, karnety na zabiegi kosmetyczne, karnety na kręgle, obiad dla dwoje, zaproszenia na koncert filharmonii, komplet foteli, hamak, deskorolki, piłki, kijki trekingowe z metromierzem, kask i rękawice, zestaw do tenisa stołowego, tarcza z lotkami, badminton oraz kubik drewna. Nagrody te ufundowali sponsorzy, którym bardzo dziękujemy, bo dzięki nim piknik był bardziej atrakcyjny dla wszystkich.
Byli nimi:
Aneta i Gustaw Wójcikowie – Transport Towarowy
Marta i Bogumił Kuszowie - Apteka w Niedźwiadzie
Rada Rodziców
Stanisław Wrona – firma budowlana
Marta Śledziona – „Akademia Zdrowia”
Stowarzyszenie Przyjaciół Niedźwiady Dolnej
„El-mat” sklep AGD Mateusz Drygaś
Andżelika i Sławomir Cabaj
Jerzy Gruszka- Firma „JURAD-BRUK”
Dorota i Grzegorz Ozgowie – Firma Usługowo - Handlowa
Wiesław Pociask - sklep meblowy
„Comax” komputery – Grzegorz Chodak
Ewa Cwanek – gabinet kosmetyczny
„Cerplast” Zakład Produkcyjno - Handlowy
Marta Kopala - zakład krawiecki „Fantazja mody”
Jan Ździebko – radny
Piotr Raś – radny
Wioletta i Bartosz Kania - BKInstal
Genowefa Ciosek – radna
„ALFA” sklep wielobranżowy
Restauracja i Kręgielnia „Laguna” w Ropczycach
Filharmonia Podkarpacka
Bar „Imbir” w Ropczycach
Bank Spółdzielczy w Ropczycach
Podkarpacki Bank Spółdzielczy
BGŻ
Uczniowie, rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania pikniku i tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Do zobaczenia za rok!
Tekst: Dominika Ryznar
Konkurs o Mistrza Pięknego Czytania w Bibliotece Publicznej w Niedźwiadzie
Przedstawiciele uczniów klasy drugiej i trzeciej uczestniczyli w konkursie pod hasłem „Czytać każdy może” zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Niedźwiadzie w dniu 15 maja 2014 r.
Oprócz uczniów naszej szkoły w konkursie uczestniczyli również uczniowie klas drugich i trzecich z Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Górnej i Zespołu Szkół w Małej.
Konkurs polegał na jak najpiękniejszym przeczytaniu fragmentu wybranego utworu z literatury dziecięcej. Miał na celu zachęcić dzieci do czytania, kształtować kulturę czytelniczą, rozbudzać wrażliwość na piękno słowa.
Cele te były realizowane już w fazie przygotowań do konkursu. Uczniowie sami wybrali sobie utwory, które im najbardziej odpowiadały. Piękne czytanie ćwiczyli w domu i w klasie. Klasowe próby przed pozostałymi uczniami były dla nich dodatkowym doświadczeniem. Na pewno wszyscy zapamiętali cenne uwagi oraz poznali na czym polega piękne czytanie z właściwą interpretacją.
Przygotowane teksty uczniowie zaprezentowali przed komisją konkursową, która brała pod uwagę płynność, poprawność, wyrazistość, interpretację czytanego tekstu oraz ogólne wrażenia artystyczne.
Aleksandra Kurnyta z klasy drugiej oraz Mikołaj Wójcik z klasy trzeciej otrzymali tytuł Wicemistrzów Pięknego Czytania, dyplom i nagrodę książkową.
Pozostali uczniowie: Amelia Tatara, Gabriela Lubelczyk, Jakub Cabaj z klasy drugiej oraz Patrycja Andreasik, Amelia Jodłowska i Mikołaj Romanik z klasy trzeciej otrzymali dyplomy za udział oraz pamiątkowe zakładki.
Tekst i zdjęcia: Monika Daniec