Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
Zbiórka pieniędzy na Fundację Słoneczko
Harcerze z naszej szkoły wzięli udział w zbiórce pieniędzy dla Fundacji Osób Niepełnosprawnych ,,Słoneczko”. Była to wyjątkowa zbiórka, ponieważ odbyła się podczas X Jubileuszowej Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych organizowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce oddział w Rzeszowie. Zbiórka odbyła się 20 i 21 maja w Cyziówce. Harcerze mieli szczególną okazję podziwiać rasy psów z całego świata, przy tej okazji wsparli osoby niepełnosprawne.
Wycieczka do Muzeum Lalek w Pilźnie
22 maja przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do Muzeum Lalek w Pilźnie. Po krótkiej podróży dotarliśmy na miejsce. W Muzeum czekały na dzieci lalki wykonane z naturalnych surowców i tkanin z zachowaniem tradycyjnych technik, ubrane w stroje regionalne i historyczne. Dużą atrakcją było to, że można było nie tylko oglądać lalki, ale również je dotknąć. Przedszkolaki uczestniczyły w spektaklu światła i dźwięku „Na babcinym strychu", oglądały wystawę starych zabawek ,,Zabawki babci, mamy i moje" oraz podziwiały japońskie lalki antyczne i obrzędowe ubrane w stroje narodowe. W pracowni krawieckiej mogliśmy również zapoznać się z rękodzielniczym procesem wytwarzania lalek z różnych tworzyw. Ciekawym momentem dla przedszkolaków było samodzielne tworzenie kwiatów z bibuły. Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy jeszcze do restauracji ,, U wiedzmy”, gdzie dzieci spożyły posiłek oraz obejrzały znajdujące się tam miniaturowe zabudowania dziewiętnastowiecznej polskiej wsi oraz miniaturowe postacie z bajek. Po wycieczce, mimo zmęczenia, wróciliśmy do przedszkola szczęśliwi, pełni wrażeń i emocji, które długo zostaną w naszej pamięci.
Tekst: Renata Przydział
Zdjęcia: Laura Wiktor
Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Obcojęzycznej
„Poezja jest rytmicznym tworzeniem piękna za pomocą słów” Edgar Allan Poe:
Dlatego my 17 maja 2017 roku wzięliśmy udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Obcojęzycznej zorganizowanym przez Zespól Szkół w Łączkach Kucharskich.
Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o literaturze anglojezycznej i niemieckojęzycznej, jak również zachęcenie uczniów do prezentacji swoich umiejętności recytatorskich przed publicznością.
Konkurs przeznaczony był dla gimnazjalistów, a nasza reprezentacja uczniowska w składzie : Alicja Chodak, Izabela Kukla i Bartłomiej Dziedzic spisała się na medal. Każdy z nich recytował przez siebie wybrany wiersz z literatury angielskiej lub niemieckiej. Dziewczynki zaprezentowały się w wierszu niemieckim, a Bartek angielskim. Recytowane utwory wraz
z podkładami muzycznymi i innymi rekwizytami pasującymi do treści wiersza dały wspaniały wyraz artystyczny.
Poziom konkursu był bardzo wysoki, przede wszystkim uczestnicy prezentowali wysoki poziom językowy, który był bardzo ważnym kryterium przy ocenie jury. Wśród kilkunastu uczestników w kategorii język niemiecki przybyłych z 8 gimnazjów, nasza uczennica Izabela Kukla z klasy II gimnazjum zdobyła III miejsce w gminie, za które otrzymała wspaniale nagrody i dyplom. Alicja i Bartek również zostali nagrodzeni.
Podczas spotkania mięliśmy okazje poznać autorów panią M. Bułaś i pana J. Kwiatkowskiego, którzy napisali książę pt. „Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie”. Tym bardziej była to fascynująca chwila, ponieważ pani Maja jest uczennica Zespołu Szkół w Łączkach Kucharskich. Była również okazja, aby porozmawiać z nimi o napisanej bajce. Przepiękne występy Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurodworek”, których występy w wielu językach europejskich były doskonale, umilił nam czas. Degustacja ciast z rożnych stron świata dla wszystkich przybyłych gości, była równie miłym punktem spotkania.
Gratulujemy występów i sukcesów!
Tekst i zdjęcia: Liliana Zielińska
Wycieczka do Zamościa
Gry planszowe w naszej szkole cieszą się dużym zainteresowaniem i dlatego opiekunowie Szkolnego Klubu Gier Planszowych postanowili zorganizować wycieczkę od Zamościa, gdzie miłośnicy gier mogli zobaczyć największą w Polce kolekcję szachów z całego świata. W Zamojskim Centrum Wystawowym „Szachy Świata” znajduje się ponad 800 eksponatów, gdzie można spotkać szachy wykonane z różnych materiałów, w tym: z gliny, szkła, kryształu, kamienia mydlanego, porcelany, lawy wulkanicznej, drzewa sandałowego, metalowych śrubek, hebanu, poroży jelenia, sierści lamy, chleba, żywicy, masy perłowej, kamionki, onyksu, kamienia kredowego czy też z czekolady. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie zwłaszcza, że w wycieczce uczestniczyli uczniowie od klasy I SP do klasy II Gim. Celem wycieczki było również zapoznanie z historią Zamościa i jego pięknymi zabytkami, o których bardzo ciekawie opowiadała pani przewodnik. Ponadto wszyscy mieli okazję spróbować ręcznie wyrabianych słodyczy oraz zobaczyć jak one powstają. Końcowym etapem wycieczki była wizyta w restauracji McDonald’s. Wyjazd do Zamościa z pewnością pogłębił wśród dzieci zainteresowanie grami planszowymi i pozwolił poznać historię tego pięknego miasta. Ważnym atutem tej wycieczki była integracja tak zróżnicowanych wiekowo miłośników gier planszowych.
Tekst: Bartłomiej Grabski
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ!!!
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
W dniu 25 kwietnia w Zespole Szkół nr.4 w Ropczycach odbyły się gminne zawody „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Drużyna ze szkoły podstawowej wystartowała w składzie: Jolanta Strzałka, Wiktoria Staroń, Bartłomiej Cieśla, Mikołaj Wójcik, natomiast gimnazjum reprezentowali: Dawid Dziedzic, Paweł Staroń i Filip Kozioł. Uczestnicy zawodów rywalizowali na torze przeszkód, gdzie oprócz wymagającego przejazdu musieli zmagać się z wietrzną pogodą. Po części praktycznej rozwiązywali test wiedzy o ruchu drogowym, a w końcowym etapie turnieju musieli wykazać się wiedzą i umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. W kategorii gimnazjum wzięło udział osiem drużyn z całej gminy, natomiast ze szkół podstawowych wystartowało sześć. Nasze drużyny znalazły się co prawda poza podium zajmując IV miejsce - szkoła podstawowa i V miejsce - gimnazjum, lecz naszym wielkim sukcesem jest I miejsce Mikołaj Wójcika w punktacji indywidualnej. Mikołaj był najlepszy spośród 24 uczestników z innych szkół. Nasz uczeń za zajęcie I miejsca otrzymał dyplom oraz nagrodę rzeczową. Gratulujemy!!!
Tekst: Bartłomiej Grabski
KONKURS MATEMATYCZNY
Dnia 16 maja 2017r. w Zespole Szkół nr 2 w Ropczycach odbył się gminny konkurs matematyczny „Procenty w banku i na co dzień”. Naszą szkołę na tym konkursie reprezentowało dwóch uczniów z klasy IG – Agnieszka Chodak i Tomasz Świętoń. Uczniowie mieli do rozwiązania test złożony z 10 zadań zamkniętych i trzech zadań otwartych w czasie 60 minut. Wszystkie zadania dotyczyły praktycznego zastosowania procentów.
Naszym uczniom nie udało się zdobyć miejsc na podium jednak uczestnictwo w konkursie było dla nich okazją do zdrowej rywalizacji, zawarcia nowych znajomości oraz zdobycia cennych doświadczeń. Agnieszka i Tomek otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy!
Szkolny Klub Gier Planszowych
W marcu i kwietniu opiekunowie Szkolnego Klubu Gier Planszowych zorganizowali w naszej szkole dwa turnieje oraz konkurs plastyczny.
Pierwszym z nich był turniej gry planszowej „SuperFarmer” skierowany dla uczniów klas 4-6 SP oraz Gimnazjum. W turnieju wzięło udział 24 uczniów, wyłonionych w wyniku klasowych eliminacji. Uczniowie rozegrali po dwie 20-minutowe rundy w czteroosobowych zespołach, a następnie jedenastu najlepszych graczy zakwalifikowało się do półfinału. Rozgrywki były pełne emocji. Zawodnikom oprócz szczęścia potrzebne były umiejętności, takie jak: przeliczanie, planowanie, przewidywanie oraz kalkulowanie ryzyka. W finałowej rozgrywce wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Filip Kozioł – klasa IIIG
II miejsce – Katarzyna Królikowska – klasa IG
III miejsce – Aleksandra Królikowska – klasa V
IV miejsce – Kinga Szostak – klasa IIG
Członkowie klubu od klasy 0 do gimnazjum wzięli udział w rozgrywkach szachowych. W wyniku eliminacji wyłoniono 20 osób, które przez kilka tygodni rozgrywały zacięte partie. Po siedmiu rundach wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Albert Świętoń – klasa IIG
II miejsce – Eliza Marciniec – klasa V, Hubert Kośkiewicz – klasa V, Michał Wiater – klasa IIa SP
III miejsce – Sylwia Drozd – klasa IIb SP
Opiekunowie klubu zorganizowali również konkurs plastyczny pod hasłem: „W krainie szachów”. Prace były piękne, pomysłowe, wykonane ciekawymi technikami. Po długich i trudnych obradach jurorom udało się wyłonić zwycięzców:
I miejsce – Gabriela Depowska – klasa IIIa SP, Maria Kurnyta – klasa IIa SP
II miejsce – Justyna Kopala – klasa IIIa, Wiktoria Białorucka – klasa IIb SP
III miejsce – Hubert Wrona – klasa IIa SP, Karolina Babicz – klasa IIIa SP, Karolina Tokarz – klasa IIIa SP
Konkursowe prace można podziwiać w specjalnie przygotowanej galerii w nowym budynku na I piętrze. Zapraszamy!
Wszystkim uczestnikom Szkolnego Klubu Gier Planszowych dziękujemy za wspólnie spędzony czas, który upłynął na przyjemnej ale i pożytecznej zabawie gdyż jak wiadomo szachy czy inne gry planszowe wspomagają rozwój intelektualny a ich ogromną zaletą jest integracja w grupie.
ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA
OJCZYZNA TO MY SAMI , TO SERCA NASZE WŁASNE
3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nieznaczących uroczystości. Ale czy tak powinno być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje dobrego jutra.
Tymi słowami uczniowie klasy III gimnazjum rozpoczęli uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie maluchy z grupy przedszkolnej zaśpiewały piosenkę o ojczyźnie, a dziewczynki z klasy 0 b przypomniały wiersz ,,Katechizm polskiego dziecka " W. Bełzy
Wszyscy zebrani na uroczystości mieli okazję przeżyć chwilę refleksji dotyczącej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, słuchając wierszy i piosenek mówiących o wolności i trudnej drodze do niej prowadzącej.
Na koniec uczniowie, niczym w XII księdze „Pana Tadeusza”, odtańczyli poloneza. Odświętnie ubrani dostojnie kroczyli przypominając dawne obyczaje, wyrażając tęsknotę, a może ostatnie pożegnanie z ukochaną osobą przed podjęciem trudu walki o wolność i niepodległość.
Tekst: Wiesława Miąso
WYCIECZKA DO SANOKA
Czas poświąteczny dla uczniów klasy III gimnazjum był czasem trudnym w związku z trwającymi trzy dni egzaminami gimnazjalnymi. Dlatego też dnia 27 kwietnia odbyła się planowana wcześniej wycieczka do Sanoka. Celem jej było zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Uczniowie mogli poczuć niepowtarzalny klimat prawdziwie magicznego miejsca skłaniającego do refleksji o czasie i przemijaniu. Sanocki skansen przywołuje bowiem dawno już zapomniane wydarzenia i skojarzenia, które tkwią zakodowane w słojach wszechobecnego wiekowego drewna. Pozwala na niespotykany kontakt z bogactwem kulturowym tego od zawsze przygranicznego regionu, gdzie burzliwa historia miesza się ze współczesnością, a dziedzictwo kulturowe bizantyjskiego Wschodu z łacińską spuścizną Zachodu. Następnym etapem były ruiny zamku Sobień jednego z kilku średniowiecznych założeń w południowo-wschodniej Polsce. Podobno wciąż ukazuje się wśród tych ruin biała dama. Na koniec uczniowie odkrywali tajemnice Sanoka. Mogli spotkać na ławeczce dobrego wojaka Szwejka, a także poznać malarstwo Beksińskiego.
Uczniowie mogli ze sobą pobyć, bo za kilka tygodni pożegnają się.
Tekst Wiesława Miąso