Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie �...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w konkursie ,, Baw się z nami''
W poniedziałek 12 czerwca w Głogowie Małopolskim odbył się finałowy turniej ,, Baw się z nami''. Prawo startu miały najlepsze szkoły z zawodów rejonowych. Były to :
- SP w Głogowie Małopolskim
- SP nr 7 w Krośnie
- SP nr 16 w Przemyślu
- SP nr1 w Sanoku
- SP nr 7 w Stalowej Woli
- SP w Niedźwiadzie Dolnej
W eliminacjach wojewódzkich udział wzięło prawie 200 szkół. W finałowej stawce najlepsi okazali się gospodarze. Na drugiej pozycji uplasowała się szkoła z Przemyśla a na trzeciej SP nr 7 Krosno. Nasza drużyna zajęła szóstą lokatę. To duży sukces naszych uczniów , którzy dotarli do finału wojewódzkiego. Gratulacje dla całego zespołu, który z wielkim zaangażowaniem reprezentował naszą SP im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej.
PIKNIK RODZINNY
Spotkanie z policjantem
8 czerwca odbyło się spotkanie z policjantem na temat: „Bezpieczne wakacje 2017”, w którym wzięły udział przedszkola, zerówki oraz klasy I-III Szkoły Podstawowej. Dzielnicowy, Pan Paweł Baran, przedstawił najważniejsze zasady bezpieczeństwa, jakie powinniśmy stosować podczas letniego wypoczynku. Powinniśmy pamiętać o odpowiednim zachowywaniu się w lesie, szanowaniu roślinności i unikaniu kontaktu z dzikimi zwierzętami. Ważną kwestią były zasady bezpieczeństwa podczas odpoczynku nad wodą lub przebywaniu w gospodarstwie.
GALA SZKOLNEGO WOLONTARIATU W NIEDŹWIADZIE DOLNEJ
Obecny rok szkolny jest rokiem wolontariatu. W związku z tym w Zespole Szkół w Niedźwiadzie Dolnej dnia 6 czerwca 2017 r. zorganizowano Galę Szkolnego Wolontariatu jako podsumowanie wieloletniej tradycji działań na rzecz drugiego człowieka, zwłaszcza potrzebującego. Dyrektor szkoły pani Wioletta Czemarnik, witając gości, podkreśliła jak wielką rolę odgrywa bezinteresowna pomoc. Swoją obecnością zaszczycili nas:
Bernadeta Frysztak – Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego
Ks. Marian Baran – Proboszcz Parafii pw. Św. Bartłomieja w Łączkach Kuch.
Stanisław Mazur – Dyrektor ZOJO
Stanisław Skiba - Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego
Genowefa Ciosek – Radna RM
Genowefa Zygmunt – Zastępca Komendanta Hufca ZHP
Teresa Bieszczad – Dyrektor ZS w Niedźwiadzie Górnej
Ewelina Przypek – Przewodnicząca Rady Rodziców.
Klasa III gimnazjum i chór szkolny zaprezentowali inscenizację na podstawie opowiadania Bruno Ferrero pt.; „Szczęśliwy książę”. Jest to opowieść, która zwraca uwagę na serce, otwiera wrażliwość na drugiego człowieka. Na wartości wyeksponowane w tej opowieści zwrócił uwagę Ksiądz Biskup Edward Białogłowski, który w ramach wizytacji kanonicznej odwiedził również naszą szkołę. Wskazał również na hasło zamieszczone na sztandarze: „Czyń dobro innym, ono wróci do Ciebie” i dzielenie się sercem.
Następnie uczennice klasy II gimnazjum w formie prezentacji przedstawiły działania wolontariackie w naszej szkole.
Należą do nich:
- zbiórka pieniędzy oraz koncert charytatywny dla Tosi,
- akcja charytatywna coś dobrego,
- akcja sprzątanie świata,
- „harcerska gwiazdka z nieba”
- zbieramy zakrętki dla potrzebującego chłopca,
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,
- aukcje charytatywne na rzecz potrzebujących dzieci z naszej szkoły,
- koleżanko, kolego – bezdomne zwierzęta potrzebują pomocy,
- z sercem dla dzieci Afryki,
- zbiórka pieniędzy dla fundacji osób niepełnosprawnych „Słoneczko”. Dziewczęta zwróciły uwagę, że „…Kiedy pomagamy innym, mamy poczucie, że jesteśmy pożyteczni dla innych.”
Następnie Pani Dyrektor Wioletta Czemarnik wręczyła statuetki dla sponsorów i przyjaciół szkoły. Należą do nich:
Bernadeta Frysztak – Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego
Stanisław Mazur – Dyrektor ZOJO
Gustaw Wójcik – sponsor, Transport Towarowy
Andżelika i Sławomir Cabajowie – sponsorzy, Transport Towarowy
Grzegorz Ozga – sponsor, Firma Usługowo-Handlowa
Bogumił Kusza – sponsor, Apteka Nbp Vita
Bartosz Kania – sponsor, BKinstal
Anna i Jerzy Gruszkowie – sponsorzy, JURAD BRUK
Mateusz Drygaś – sponsor, "El-Mat" Sklep AGD
Lucyna i Stanisław Kozubowie – sponsorzy, Transport Krajowy i Międzynarodowy
Jolanta i Wiesław Pociaskowie – sponsorzy, FHU Poc-Meb
Marta Śledziona – sponsor, Elektro-Mar
Mariusz Wośko – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Niedźwiady Dolnej.
Uczniowie, którzy szczególnie aktywnie uczestniczyli w różnych akcjach, otrzymali tytuł Wzorowego Wolontariusza. Należą do nich:
Patrycja Andreasik, Faustyna Budzik, Amelia Cetnar, Kacper Chmura, Mateusz Cieśla, Maksymilian Ciołek, Natalia Ciołek, Amelia Jodłowska, Katarzyna Kordek, Patrycja Kozioł, Sylwia Książek, Magdalena Kulig, Maria Kulig, Aleksandra Kurnyta, Magdalena Przypek, Wiktoria Staroń, Katarzyna Strzałka, Jolanta Strzałka, Kinga Szostak, Marcelina Tatar, Amelia Tatara, Gabriela Woźna.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i mamy nadzieję, że zapadnie w sercach wielu osób.
Wiesława Miąso
Elżbieta Strzałka
EKSPERYMENTY W PRZEDSZKOLU
W odpowiedzi na potrzeby młodych „naukowców” i nurtujące ich pytania: „Dlaczego?”, „Jak się to dzieje?”, „Jak powstaje?” w naszym przedszkolu powstał Klub Młodego Odkrywcy „Wesołe Niedźwiadki”. Podczas zajęć młodzi klubowicze wykonywali eksperymenty i doświadczenia. Wspólnie badaliśmy właściwości wody. Wiemy już do czego jest potrzebna, jak wygląda, jaki ma kolor i zapach. Sprawdziliśmy, co się w wodzie rozpuszcza, a co nie. Dowiedzieliśmy się, że w wodzie gorącej atrament traci swój kolor, ale wystarczy kilka kropel octu, aby kolor odzyskać. Fascynującym doświadczeniem było wykonanie „wulkanu”. Nie zabrakło również zabawy z cieczą nienewtonowską. Mogliśmy z niej robić kulki, ugniatać i przelewać. Dla przedszkolaków to prawdziwy szał. Bawiły się bez opamiętania przelewając ciecz z ręki do ręki.
Wspólne eksperymentowanie kształtuje umiejętności społeczne i osobiste. Buduje pewność siebie, uczy współpracy, podejmowania inicjatywy i komunikacji. Podczas samodzielnie wykonywanych działań dzieci poznają swoje mocne strony, co dodaje im pewności siebie. Stają się przedsiębiorcze i gotowe by dochodzić do wiedzy. Są to umiejętności bardzo przydatne w życiu dorosłym.
Nasi uczniowie pokazali charakter
W poniedziałek 5 maja na orliku Osiedle- Pustków zostały rozegrane rejonowe zawody ,, Baw się z nami''. W turnieju wzięły udział najlepsze szkoły z czterech powiatów:
- Powiat Dębicki - SP nr 5 Dębica
- Powiat Mielecki - SP nr 1 Mielec
- Powiat Kolbuszowski - SP Cmolas
- Powiat Ropczycko- Sedziszowski - SP Niedźwiada Dolna
Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Amelia Bobulska, Karolina Babicz, Weronika Cwanek, Gabriela Depowska, Paulina Mikowska, Karol Cieśla, Dawid Pokorski, Kacper Toton, Szymon Zima i Jakub Zdziebko.
Początek zawodów nie napawał optymizmem, ale nasi uczniowie pokazali, że należy walczyć do samego końca
i rozkręcali się z konkurencji na konkurencje. Duże zaangażowanie wśród naszego zespołu sprawiło , że przed ostatnim starciem jakim były strzały na bramkę, mieli tyle samo punktów co SP Mielec, o dwa wyprzedzali rówieśników z Dębicy i o 3 punkty SP Cmolas. W ostatniej konkurencji nasi uczniowie oddali 6 celnych strzałów na możliwych osiem. Tyle samo celnych strzałów miała szkoła z Mielca i o wygranej naszych uczniów zadecydowała większa ilość zwycięstw w poszczególnych konkurencjach.
Drużyna z Niedźwiady awansowała do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 12 czerwca w Głogowie Małopolskim.
GIMNAZJADA Z MEDALAMI
W piątek 2 czerwca uczniowie gimnazjum wzięli udział w zawodach lekkoatletycznych organizowanych z okazji obchodów Dni Ziemi Ropczyckiej. W zawodach brało udział około 130 gimnazjalistów z naszej gminy. Startowali oni w 6 konkurencjach: skoku w dal , pchnięciu kulą, biegach 100m, 300m, 800m (dz), 1000m (chł) oraz sztafecie 4x100.
DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU UNIJNYM
Ostatni tydzień był dla przedszkolaków bardzo intensywny oraz pełen wrażeń, jednak piątek, 2 czerwca, zaskoczył ich chyba najbardziej. Dzieci po wejściu do sali ujrzały pięknie ozdobiony balonami stolik, mnóstwo smakołyków i najważniejsze – czekoladową fontannę. Radość mieszała się z zaskoczeniem na twarzach wszystkich. Po chwili najmłodsi z talerzykami ustawili się w kolejce, aby wybrać sobie przekąskę i nabrać na nią czekolady z fontanny. Po deserku dzieci tańczyły i śpiewały podrzucając balony. Patrząc na szczęśliwe buzie, stwierdziłyśmy, że warto było przygotować dla nich taki prezent.
Zapraszamy do galerii zdjęć >>>
Tekst: Magdalena Bernat
Baśniowy bal
Już drugi rok w naszej szkole w dniu 1 czerwca obchodzimy Święto Szkoły.
Przygotowaniem do tego święta są organizowane konkursy ze znajomości polskich baśni. W tym roku były to baśnie z regionu Śląska. Młodsze klasy przygotowały prace plastyczne, które miały przedstawiać sceny, przygody lub postaci z dowolnie wybranej przez siebie baśni. Dla klas IV – VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum był to konkurs plastyczny oraz test wiedzy.
Podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursów odbyło się na balu, na którym wszyscy przebrani byli za postacie z bajek i baśni.
Wyniki konkursów prezentowały się następująco:
Konkurs plastyczny „Z baśnią i legendą przez Polskę”
1. Kategoria przedszkola i klasy zerowe:
I miejsce – Natalia Rachwał kl. 0a
II miejsce – Emilia Jezior kl. 0a
III miejsce - Paweł Królikowski kl. 0b
Wyróżnienie – Wiktoria Skóra, przedszkole
2. Kategoria klas I – III szkoły podstawowej:
I miejsce – Kamil Tokarz kl. I, Martyna Mądro kl. IIIa, Wiktoria Białorucka kl. IIb
II miejsce – Karolina Babicz kl. IIIa, Justyna Kopala kl. IIIa, Marcel Bobulski kl. IIIa
III miejsce – Artur Przypek kl. IIIa, Filip Mądro kl. IIa, Amelia Bobulska kl. IIIa, Kamila Ślusarczyk kl. IIIa, Karolina Rachwał kl. IIa
Wyróżnienia:
Julia Gruszka kl. IIb, Izabela Brandys kl. IIb, Weronika Skóra kl. I, Hubert Wrona kl. IIa, Jakub Cudecki kl. IIa, Jakub Jodłowski kl. IIb, Gabriela Pociask kl. IIIb
Konkurs czytelniczy „Piękne są legendy śląskie”:
1. Kategoria klas IV – VI szkoły podstawowej:
I miejsce – Aleksandra Kurnyta kl. V
II miejsce – Gabriela Lubelczyk kl. V
Jakub Cabaj kl. V
III miejsce – Karolina Wróbel kl. V
Mikołaj Wójcik kl. VI
Wyróżnienia:
Magdalena Januszewska kl. V, Katarzyna Strzałka kl. V
2. Kategoria klas gimnazjalnych:
I miejsce – Karolina Bereś kl. II
II miejsce – Grzegorz Januszewski kl. I
III miejsce – Anna Mucha kl. III
Wyróżnienia:
Magdalena Kulig kl. II, Bartłomiej Dziedzic kl. I
Podczas obchodów Święta Szkoły swoją obecnością zaszczycili nas: pan Stanisław Mazur – dyrektor Miejsko Gminnego Zespołu Oświaty w Ropczycach, pani Genowefa Ciosek – radna Niedźwiady, pan Edward Marć – radny Łączek Kucharskich.
W obchody Święta Szkoły wprowadził nas występ grupy teatralnej „Wykrzyknik”. Uczniowie pod kierownictwem pani Marty Szpary przygotowali spektakl pt. „Baśniowy ambaras”, który przeniósł wszystkich w niezwykły, zaczarowany świat. A ponieważ baśnie uczą nas wielu postaw oraz niosą ze sobą życiową mądrość, tym razem wróżka Fantazja zachęcała dzieci do czytania: „Czytajcie baśnie, czytajcie
I swoją fantazję rozwijajcie".
I rzeczywiście zaraz potem cała sala wypełniła się czytającymi dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Wszyscy bowiem wzięli udział w akcji „Jak nie czytam jak czytam” organizowanej przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w szkole”. To już druga edycja, w której uczestniczyliśmy. Polega ona na tym, że wszyscy jednocześnie, w tym samym miejscu czytają książki. W ten sposób pokazują, że czytać warto oraz zachęcają do tego innych.
A potem był wyczekiwany bal. Baśniowy. Niezwykły. Pełen radości, ciepła i tajemniczości. Bawiły się królowe, wróżki, elfy, rycerze, czarownice oraz wiele innych postaci. Było barwnie, kolorowo i wesoło! Nad dobrą zabawą czuwał Animinek, ale przede wszystkim liczył się dobry humor. A tego nie brakowało. Takie chwile wszyscy zapamiętają przez długi czas. A do następnego Dnia Dziecka oraz Święta Szkoły już tylko rok.
Tekst: Monika Daniec