Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
Rok Sienkiewicza w Niedźwiadzie Dolnej
Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Inicjatywa ta została podjęta dla upamiętnienia 100. rocznicy śmierci wielkiego pisarza, która przypadała 15 listopada. Biblioteka szkolna w Zespole Szkół w Niedźwiadzie Dolnej włączyła się w upowszechnianie wiedzy o pisarzu i wartościach, jakie niosą jego dzieła. Przeprowadzono trzy konkursy, które miały na celu rozwijanie zainteresowania utworami Henryka Sienkiewicza, rozbudzanie pasji czytania, zachęcanie do korzystania ze zbiorów biblioteki i prezentowanie własnych umiejętności.
Uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dln. wzięli udział w konkursie pięknego czytania pod hasłem „Janka Muzykanta znam i pięknie go czytam”. Bardzo dobrze poradzili sobie z trudnym dla nich językiem XIX wieku.
Laureaci konkursu z klas drugich:
I miejsce - Filip Mądro
II miejsce – Izabela Brandys i Karolina Rachwał
III miejsce – Jakub Cudecki
wyróżnienie – Filip Pociask
Laureaci z klas trzecich:
I miejsce – Dominika Ślusarczyk i Klaudia Tokarska
II miejsce – Szymon Zima
III miejsce – Marcel Bobulski i Kacper Toton
wyróżnienie – Karol Darłak
Konkurs plastyczny zatytułowany „Wśród bohaterów Henryka Sienkiewicza” rozwijał wyobraźnię i wrażliwość estetyczną. Skierowany był do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych i gimnazjów w gminie Ropczyce. W konkursie uczestniczyło siedem szkół. Najczęściej przedstawianymi postaciami byli: Staś i Nel, Janko Muzykant, Danusia i Jagienka, król Władysław Jagiełło, Oleńka Billewiczówna i Helena Kurcewiczówna.
Laureaci:
kategoria klas IV-VI
I miejsce – Maria Stachnik SP nr 6 w Ropczycach
II miejsce – Marcelina Zdziebko SP w Niedźwiadzie Dolnej i Bartłomiej Żurek SP nr 5 w Ropczycach
III miejsce – Oliwia Przywara SP nr 3 w Ropczycach i Karolina Szostak SP w Niedźwiadzie Dolnej
wyróżnienie – Daria Rusin SP w Małej i Aleksandra Kurnyta SP w Niedźwiadzie Dln.
kategoria kl. I – III gimnazjum
I miejsce – Kamila Dziedzic Gimnazjum w Łączkach Kucharskich, Katarzyna Zdziebko i Julia Tatara Gimnazjum w Niedźwiadzie Dln.
II miejsce – Kamil Żurek i Maciej Stachnik Gimnazjum nr 5 w Ropczycach
III miejsce – Patryk Nykiel Gimnazjum w Niedźwiadzie Górnej i Natalia Gródecka Gimnazjum w Łączkach Kucharskich
wyróżnienie – Dominika Ochab Gimnazjum w Łączkach Kucharskich, Aneta Baran Gimnazjum w Niedźwiadzie Górnej i Gabriela Budzik Gimnazjum w Małej
Celem konkursu pod hasłem „Dziecko – bohater nowel Henryka Sienkiewicza” było poznanie życia i twórczości polskiego noblisty. Wzięło w nim udział 21 uczniów z klas IV - VI z siedmiu szkół. Każdy uczestnik indywidualnie rozwiązywał test wiedzy złożony z 40 pytań. Konkurs sprawdzał stopień znajomości nowel i biografii Henryka Sienkiewicza.
Laureaci:
I miejsce – Karolina Byś i Wanesa Dragan SP w Lubzinie
II miejsce – Aleksandra Kurnyta SP w Niedźwiadzie Dolnej
III miejsce – Oliwier Pociask SP nr 6 w Ropczycach
wyróżnienie – Daria Kuczek SP w Lubzinie i Antoni Kłusek SP nr 6 w Ropczycach
25 listopada odbyła się uroczysta akademia, na której dyrektor szkoły Wioletta Czemarnik wręczyła dyplomy i nagrody laureatom, dziękując im za zaangażowanie i twórczą pracę. Serdeczne podziękowania skierowała do nauczycieli, którzy przygotowali uczniów, życząc im dalszych sukcesów.
Zespół teatralny Wykrzyknik przygotował przedstawienie pt. Quo vadis, człowieku XXI wieku?, w którym przypomniał wartości, jakie w swoich utworach przekazywał Henryk Sienkiewicz. Pojawiły się postacie z powieści pisarza, zaprezentowano fragmenty filmów: „W pustyni i w puszczy”, „Potop”, „Krzyżacy”, „Ogniem i mieczem”, „Pan Wołodyjowski”. Odwiedziliśmy wirtualnie miejsca bliskie Sienkiewiczowi: Wolę Okrzejską i Oblęgorek. Dzięki uczniom klasy V postać naszego wielkiego pisarza zostanie na długo w pamięci, bo „takie wzorce są potrzebne młodym, żeby człowiekiem w pełni zostać”.
Marta Szpara
Komentarze
Dodaj komentarz
Oceny
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.