Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
CO NALEŻY WIEDZIEĆ O UZALEŻNIENIACH?
CO NALEŻY WIEDZIEĆ O UZALEŻNIENIACH?
Zażywanie środków odurzających jest szkodliwe w każdym wieku, a spustoszenia, jakie sieją w dojrzewającym organizmie, nie da się naprawić.
Problem nadużywania substancji uzależniających jest o tyle poważny, że większość osób, które je używają, nie leczy się, a nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne problemy mogą wystąpić ze zdrowiem.
Uzależnienie od substancji psychoaktywnych rodzi szereg problemów zdrowotnych dla człowieka. Mogą być to, m.in. śmiertelne zatrucia (przedawkowania), ostre i przewlekłe zaburzenia psychiczne, zaburzenia funkcjonowania poszczególnych narządów lub całego organizmu. Wszystko to prowadzi do obniżenia jakości życia i jego skrócenia. Uzależnienia są przyczyną niebagatelnych szkód społecznych. Na poziomie funkcjonowania rodziny prowadzą do poważnych problemów natury emocjonalnej i ekonomicznej. Na poziomie społeczeństw prowadzą do rosnących kosztów opieki medycznej, powiększania się grupy osób chorych i niepełnosprawnych. Około 50% wszystkich samobójstw popełnianych jest pod wpływem substancji psychoaktywnych, a do więcej niż połowy śmiertelnych wypadków drogowych przyczynia się osłabienie zdolności motorycznych kierowców z powodu alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez krew, wśród nich HIV/AIDS i wirusowego zapalenia wątroby jest w dużej mierze skutkiem używania narkotyków drogą dożylną.
Czym są dopalacze?
DOPALACZE to substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia.
CO TO SĄ DOPALACZE?
Potoczne określenie grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym, nieznajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
NIE WYPALAJ SIĘ!!
Dopalacze jak inne substancje odurzające, niszczą przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy i negatywnie wpływają na prace mózgu. Zażywanie dopalaczy może być początkiem UZALEŻNIENIA.
Alternatywa dla dopalaczy:
- zdrowo się odżywiaj – świeża, nieprzetworzona żywność jest niezbędna do prawidłowej pracy mózgu;
- pamiętaj o zjedzeniu najważniejszego posiłku dnia – śniadania;
- pij wodę regularnie przez cały dzień – pamiętaj, że odwodnienie jest również przyczyną słabej koncentracji;
- aktywność fizyczna poprawia pracę mózgu – poprzez wysiłek fizyczny wydziela się hormon szczęścia – endorfina.
Jakie grożą nam konsekwencje prawne, za posiadanie oraz spożywanie
środków odurzających?
W typowych przypadkach, a więc przy posiadaniu kilku- kilkunastu porcji narkotyków takich jak marihuana, amfetamina czy ekstazy sądy zazwyczaj orzekają karę od kilku miesięcy do 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby od 2 do 5 lat.
Zgodnie z art.6 ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w razie popełnienia przestępstwa posiadania znacznej ilości narkotyków sąd wymierza sprawcy tego przestępstwa karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
W razie popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków przez sprawcę karanego za podobne przestępstwo w przeszłości, a więc posiadania, udzielania lub sprzedawania narkotyków, należy się liczyć z możliwością orzeczenia przez sąd kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
Czy to wszystkie problemy z jakimi młodzież się boryka? Nie….
Między innymi najczęstszymi problemami są:
- Kłopoty z rówieśnikami (kłótnie, sprzeczki, nieporozumienia z przyjaciółmi czy znajomymi w klasie, pierwsze zakochania czy rozstania, brak akceptacji i zrozumienia czy odrzucenie przez rówieśników),
- Niewiedza związana z seksualnością i zmianami zachodzącymi w ciele w okresie dojrzewania,
- Rodzina: relacje z rodzicami czy rodzeństwem, śmierć osoby bliskiej, kłótnie rodzinne, rozwód rodziców, pytania o to, jak powiedzieć najbliższym o swoich problemach,
- Przemoc (ofiary pomocy fizycznej, psychicznej i seksualnej, jej świadkowie),
- Niskie poczucie własnej wartości, brak poczucia sensu życia, permanentny stres, lęk, samotność, zachowania autodestrukcyjne i myśli samobójcze.
Możliwość rozwiązywania problemów powodujących powstawanie uzależnień
W ramach profilaktyki rozwiązywania problemów należy również wziąć pod uwagę osobowość, temperament, predyspozycje, indywidualne możliwości i kompetencje psychospołeczne. Podstawowe zasady i umiejętności prospołeczne, które powinny być przekazane młodym ludziom to: umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, rozwiązywania konfliktów, opierania się naciskom ze strony otoczenia, zdolność do budowania pozytywnych więzi międzyludzkich, odkrywania i respektowania podstawowych wartości i norm moralnych, realistycznego myślenia i oceny sytuacji, stawiania sobie wymagań, umiejętność konstruktywnego wyrażania uczuć i emocji, komunikowania potrzeb i oczekiwań, umiejętność dostosowania się do szybko zmieniającej się rzeczywistości na bazie odkrywania własnych zasobów i dbania o poczucie własnej wartości itd.
Ponadto, bardzo ważne jest przekazywanie i wpajanie młodzieży pożytecznych pasji, zainteresowań, konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu, gdyż dopiero wtedy będą mieli możliwość dokonania wyboru tego, jak będą chcieli by wyglądało ich życie dalej. Inną formą metod profilaktyki mogą być wyjazdy poza miejsce zamieszkania, dzięki którym młodzi ludzie będą mieli możliwość obcowania z naturą oraz poznawania różnych form rekreacji, kształtując własne upodobania.
A jeśli problem się już pojawił? Gdzie szukać pomocy?
Na policji możesz zgłaszać sytuacje związane z popełnieniem przestępstwa, np. gdy ktoś cię okradł, oszukał, pobił, wykorzystał fizycznie… Możesz też zadzwonić lub udać się osobiście wtedy, gdy grozi ci jakieś niebezpieczeństwo. Numer 112 jest numerem alarmowym, pod który możesz dzwonić, gdy znajdziesz się w niebezpieczeństwie i będziesz potrzebować pomocy ze strony policji, straży pożarnej lub pogotowia. Jest to numer uniwersalny oznacza, że możesz pod niego dzwonić zawsze kiedy czujesz się zagrożony z jakiegokolwiek powodu.
Ale czy policja pomoże w każdej sytuacji?
Policja oczywiście postara się pomóc w każdej trudnej sytuacji, jednakże istnieje wiele problemów, jakimi się nie specjalizuje. Wtedy należy szukać pomocy gdzie indziej. O to kilka anonimowych telefonów zaufania oraz stron internetowych, gdzie można znaleźć wszystkie potrzebne informacje:
Gdzie szukać pomocy ?
• Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116-111 ( bezpłatny ) www.116111.pl
Pamiętaj w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży jesteś anonimowy- nie musisz mówić jak się nazywasz i skąd dzwonisz . Telefon służy młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia i obrony .
• Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka tel. 800 22 22 22 www.brpd.gov.pl Pamiętaj – nie ma problemów ważnych i nieważnych – możesz szukać pomocy w każdej sprawie, która jest dla Ciebie trudna.
• Poradnia Telefoniczna ,,Niebieskiej Linii’’ tel. 22 668 70 00 www.pogotowie@niebieskalinia.pl Tu możesz zadzwonić , jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie lub znasz kogoś , kto doświadcza takiej przemocy w domu.
• Helpline - tel. 800 100 100 www.helpline.org.pl
Ktoś bez Twojej zgody rozsyła Twoje zdjęcia ? Ktoś obraża, ośmiesza Cię w intrenecie ? Ktoś wysyła Ci wulgarne maile czy smsy ? Dzwoń lub pisz.
• Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania tel. 801 199 990 www.kbpn.gov.pl
Czynny codziennie w godzinach 16.00-21.00 . Oferuje profesjonalna pomoc w zakresie porad, informacji i wsparcia psychologicznego dla osób uzależnionych od narkotyków.
• Infolinia Stowarzyszenia KARAN tel. 800 120 289 www.karan.pl
Niesienie pomocy terapeutycznej i psychologicznej, socjalnej i moralnej osobom znajdującym się w ciężkiej sytuacji życiowej ( rodzicom, dzieciom, młodzieży, osobom starszym) szczególnie osobom uzależnionym od środków zmieniających świadomość, narażonym na agresję i przemoc.
• Młodzieżowy telefon Zaufania Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton tel. - 22 635 93 92
Doradcy potrafią rozmawiać z młodzieżą o wszystkim co dotyczy rozwoju seksualnego, bez
skrepowania.
Komentarze
Dodaj komentarz
Oceny
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.