Nawigacja
Ostatnie artykuły
· XVIII KONKURS WIEDZY...
· Zdrowe odżywianie
· Zdrowe odżywianie ...
· NIE DLA ALKOHOLU
Aktualnie online
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 540
· Najnowszy użytkownik: bernatmagdalena
Gmina Ropczyce
Szkoła w ruchu
Kuratorium Oświaty
Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej
Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich
Logowanie
Wycieczka na Górę Chełm
5 maja 2016 r. uczniowie klasy V wyruszyli na pieszą wycieczkę na Górę Chełm (528 m n.p.m.) leżącą w Jaszczurowej.
Wycieczkę zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szufnarowej. Podobnie jak i nasza szkoła jest to Szkoła Promująca Zdrowie, a klucz do zdrowia to między innymi aktywny wypoczynek. W miłej atmosferze przemierzyliśmy dystans około 10 kilometrów, podziwialiśmy pięknie ukształtowany teren Pogórza Strzyżowskiego. Następnie dotarliśmy do utworzonego w 1996 r. rezerwatu przyrody „Góra Chełm” o powierzchni 155,4 ha. W rezerwacie występuje dużo roślin chronionych m. in. : skrzyp olbrzymi, widłaki, storczyki. Na szczycie góry obejrzeliśmy znajdującą się tam kapliczkę oraz wysłuchaliśmy 3 legend związanych z tym miejscem.
Z pośpiechem zbiegliśmy na drugą stronę góry do Stępiny, gdzie w „Chytrówce” (miejscu biwakowo – noclegowym ) czekało na nas ognisko i kiełbaski. Szybko zregenerowaliśmy siły bo w zasięgu naszego wzroku pojawiły się piłki. Po godzinnych harcach na trawie przyszedł czas zakończenia wycieczki. Jeszcze tylko wspólnie posadziliśmy pamiątkowe drzewo. Następne spotkanie za rok, czekamy z niecierpliwością.
Tekst: Jolanta Bobulska
DWA NASZE ZESPOŁY AWANSOWAŁY DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO!!!
W poniedziałek 8 maja w Iwierzycach odbyły się eliminacje rejonowe w tenisie stołowóm szkół podstawowych. Prawo startu w nich miało po osiem drużyn dziewcząt i chłopców naszego rejonu. Bardzo dobrze z roli faworytów wywiązały się nasze obie drużyny. Dziewczęta w składzie Alicja Skóra i Katarzyna Królikowska zajeły pierwsze miejsce. W meczu finałowym pokonały SP Korzeniów 3:1. Podobnie było w turnieju chłopców, w którym Bartek i Hubert Kośkiewicze dotarli do finału bez straty seta. W finale po zaciętych pojedynkach pokonali SP Korzeniów 3:2. Finał wojewódzki odbędzie się 16 maja w Nowej Sarzynie.
NAUCZMY SIĘ NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU
W naszej szkole jak każdego roku świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy 0 b i II gimnazjum pod kierunkiem wychowawczyni. Maluchy z biało-czerwonymi flagami w rączkach zaśpiewały piosenkę Nasze polskie ABC a Pawełek i Ilonka wyrecytowali wierszyk T. Kubiaka Tu wszędzie Polska. Uczniowie klasy II gimnazjum odegrali scenkę przedstawiającą nastroje społeczne w dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chłopcy zaśpiewali Mazurek 3 Maja i Rotę. Na końcu uczniowie wyrecytowali i zaśpiewali współczesne teksty o Ojczyźnie. Wszystkich szczególnie wzruszył występ maluchów. W tak poważnej uroczystości tak małe dzieci odnalazły swoje miejsce.
Tekst: Wiesława Miąso
Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej
„Ogniska już dogasa blask” pod takim hasłem 26 kwietnia 2016 roku zuchy, harcerze oraz wędrownicy spotkali się w Centrum Kultury w Ropczycach na Hufcowym Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Zuchowej. Wśród zaproszonych gości byli: Bolesław Bujak – Burmistrz Ropczyc, Wicekurator Oświaty – Stanisław Fundakowski, Komendant Chorągwi Podkarpackiej ZHP – hm. Mariusz Bezdzietny HR, Skarbnik Chorągwi – hm. Mirosław Pietrzak HR, Renata Samson – Matysek – Dyrektor Przedszkola nr 1 w Ropczycach, Teresa Kiepel – Dyrektor Centrum Kultury i Maria Kozińska – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Organizatorem imprezy był Hufiec ZHP Ropczyce.
Taki festiwal to doskonała okazja, aby drużyny zaprezentowały się szerszej widowni i miło spędziły czas przy dźwiękach gitary i śpiewie. Jest on organizowany cyklicznie i zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. W festiwalu wzięło udział około 140 zuchów i harcerzy, a rywalizacja odbywała się w pięciu kategoriach: gromady zuchowe, drużyny harcerskie, starszoharcerskie, wielkopoziomowe oraz wędrownicze. Jury w składzie: Elżbieta Banaś, Daria Dunaj i Grzegorz Daniec oceniało występy, biorąc pod uwagę wrażenia artystyczne, dobór repertuaru, oryginalność, aranżację utworu, prezentację na scenie oraz umundurowanie. Oto wyniki rywalizacji festiwalowej:
1) Kategoria: gromady zuchowe
I miejsce
33 Gromada Zuchowa „Wesołe Niedźwiadki” z Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej
II miejsce Gromada Zuchowa „Słoneczna Gromada” z Zespołu Szkół w Łączkach Kucharskich
2) Kategoria: drużyny harcerskie
I miejsce
22 Drużyna Wielopoziomowa z Niedźwiady Dolnej
II miejsce
7 Drużyna Wielopoziomowa „Parabole” z Zespołu Szkół nr 3 w Ropczycach
3) Kategoria: drużyny starszoharcerskie
I miejsce
26 Drużyna Wielopoziomowa im. T. Sinki z Zespołu Szkół w Małej
II miejsce
11 Drużyna Wielopoziomowa „Białe Orły” z Zespołu Szkół nr 5 w Ropczycach
III miejsce
12 Drużyna Starszoharcerska „Wagabunda” z Publicznego Gimnazjum w Ostrowie
4) Kategoria: drużyny wielopoziomowe
I miejsce
23 Drużyna Wielopoziomowa z Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Górnej
II miejsce
16 Drużyna Wielopoziomowa z Zespołu Szkół w Łączkach Kucharskich
5) Kategoria: drużyny wędrownicze
I miejsce
! Ropczycka Drużyna Wędrownicza im. T. Kościuszki z Liceum Ogólnokształcącego w Ropczycach
Tekst: Gabriela Król
Obietnica zuchowa 2016
Nazywamy się Wesołe Niedźwiadki
Zapraszamy Was do naszej gromadki
Tu wesoło jest i dobrze bawimy się
Z piosenką na ustach w dniu 28 kwietnia 2016 roku zuchy z 33 Gromady Zuchowej „Wesołe Niedźwiadki” weszły na salę gimnastyczną Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej, by poddać się próbom, a następnie złożyć obietnicę zuchową. Zamiast tradycyjnego harcerskiego ogniska na scenie pojawiło się świeczkowisko zapalone przez harcerza. W takim klimacie zmagania zuchów oglądało liczne grono rodziców oraz zaproszonych gości: pan Bolesław Bujak – Burmistrz Ropczyc, pani Genowefa Ciosek – radna, pani Lidia Kośkiewicz – przewodnicząca Rady Rodziców.
Składając przyrzeczenie na ręce zastępcy Komendantki Hufca Wioletty Czemarnik zuchy obiecały, że zawsze będą przestrzegały Prawa Zucha. Symbolami złożenia obietnicy zuchowej było otrzymanie znaczka zuchowego, żółtej chusty, odcisk palca w kronice zuchowej oraz powieszenie na zuchowym totemie wstążki ze swoim imieniem.
Zanim jednak dzieci złożyły obietnicę, musiały przejść kilka prób, aby udowodnić, że mogą godnie zostać zuchami. Próby te odzwierciedlały doskonałą znajomość i przestrzeganie Prawa Zucha. Udowodniły, że wiedzą jak kochać Boga i Polskę. Nie przestraszyły się ani strasznych odgłosów, ani czarownicy wykazując się dzielnością. Zuchy zawsze mówią tylko prawdę. Żeby uchronić się przed kłamstwem przeszły próbę „wyparzania” języka plasterkiem cytryny. Najdzielniejsze zuchy zjadły cytrynę szeroko się uśmiechając. Zuchy pracują nad sobą, by stawać się coraz lepszymi. W tym celu pozbywały się swoich złych wad i przyzwyczajeń poprzez symboliczne podarcie ich i wyrzucenie. Pamiętają też o swoich obowiązkach. Z obowiązków narysowanych luz zapisanych na listkach powstało drzewo, które ma przypominać o ich wypełnianiu. Bardzo miłym akcentem uroczystości było wręczenie rodzicom oraz gościom pamiątkowych serc, wykonanych przez zuchy w dowód miłości i wdzięczności jaką darzą rodziców.
Podczas uroczystości zuchy śpiewały i tańczyły. Słuchały też piosenek w wykonaniu 22 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z naszej szkoły.
W czasie występów dzieci goście i rodzice częstowali się pysznym ciastem oraz kawą i herbatą. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie tego poczęstunku. Wszystkim zuchom życzymy wytrwałości w przestrzeganiu Prawa Zucha, samych jak najlepszych chwil oraz fantastycznych zbiórek.
Tekst: Monika Daniec
Zdjęcia: Sylwia Białorucka, Iwona Wiater
,,JĘZYKOWO OBCOKRAJOWO"
Cyklicznym konkursem, w którym z radością uczestniczymy jest Powiatowa Gimnazjada Językowa pod hasłem „Z językiem obcym na Ty” organizowanym przez Zespół Szkół Agro – Technicznych w Ropczycach dla uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego, obecnie już po raz trzeci. Konkurs ten propaguje naukę języków obcych oraz wzbogacenie wiedzy realioznawczej o krajach niemieckiego i angielskiego obszaru językowego, a ponadto wspiera uczniów uzdolnionych językowo.
W konkursie języka angielskiego wzięła udział Natalia Sowiźrał, uczennica klasy IIIG, a z języka niemieckiego Klaudia Barwińska i Julia Tatara, uczennice z klasy IIG.
Dziewczęta chętnie przygotowywały się do konkursu, poszerzając swoją wiedzę w zakresie języków obcych. W bardzo miłej atmosferze uczestniczyliśmy w gimnazjadzie językowej, ucząc się tym samym zasad zdrowej rywalizacji, gdzie podczas degustacji wspaniałych potraw i dań przygotowanych przez tamtejszą młodzież, nawiązywaliśmy nowe przyjaźnie międzyszkolne.
Wszystkim uczniom serdecznie gratujemy wspaniałych sukcesów!
Niedawno odbyło się również wręczenie uczennicy Julii Tatarze z klasy IIG dyplomu zwycięstwa i wspaniałych nagród rzeczowych za zajęcie III miejsca w powiatowym konkursie „Projekt wymarzonej pracowni językowej” organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące w Ropczycach.
Spośród bardzo wielu nadesłanych prac z całego powiatu o bardzo wysokim poziomie plastycznym i językowym nasza uczennica Julia w kategorii język niemiecki stanęła na podium tego konkursu. Wielkie gratulacje! Nie było naprawdę łatwo!
Udział w wielu różnych konkursach języków obcych potwierdza fakt, że nasza młodzież zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest umiejętność posługiwania się nimi w XXI.
Tekst: Liliana Zielińska i Gabriela Król
Regulamin konkursu dla szkoły podstawowej
REGULAMIN KONKURSU
„CZY ZNASZ LEGENDY PODKARPACIA I MAŁOPOLSKI?”
I. Postanowienia ogólne.
1. Organizatorem konkursu jest dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej.
2. Celem konkursu jest:
- zapoznanie uczniów z legendami i baśniami Podkarpacia oraz Małopolski,
- rozbudzenie zainteresowania tematyką legend,
- budzenie szacunku dla dziedzictwa kulturowego regionu,
- zachęcanie do pogłębiania wiedzy na temat legendarnych dziejów regionu,
- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3. Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej.
II. Zasady konkursu.
Konkurs przebiega w dwóch etapach:
- I etap odbędzie się 16 maja 2016r. o godz. 945 w Zespole Szkół w Niedźwiadzie Dolnej. W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej. Każdy uczestnik konkursu rozwiązuje test wiedzy złożony z 30 pytań zamkniętych. Konkurs sprawdza stopień znajomości czterech legend związanych z naszym regionem: 1) Maria Puterla – Maderowa - Jak powstała nazwa Rzeszów?
2) Chłop i czarnoksiężnik (Brzeziny) – oprac. Karol Ozga
3) Głodomank (Braciejowa) – oprac. Karol Ozga
4) Kwiat paproci (Stasiówka) – oprac. Karol Ozga
Konkurs trwa 20 minut. Do II etapu przechodzi trzech uczniów z każdej klasy, którzy otrzymali największą ilość punktów. W przypadku, gdy kilku uczniów z danej klasy uzyska taką samą ilość punktów, do drugiego etapu przechodzą wszyscy uczniowie z najwyższymi wynikami.
- II etap odbędzie się 23 maja 2016r. o godz. 945 w Zespole Szkół w Niedźwiadzie Dolnej. Uczestnicy rozwiązują test wiedzy złożony z 30 zadań otwartych krótkiej odpowiedzi. Drugi etap sprawdza stopień znajomości czterech legend (z I etapu) oraz czterech baśni – 1) Hanna Januszewska - O Bartku doktorze
2) Ewa Szelburg-Zarembina - Chłopiec z perły urodzony
3) Wanda Dobaczewska - Złota studzienka
4) Janina Porazińska -Siostra siedmiu kruków.
II etap konkursu trwa 30 minut. Zwycięzcą zostaje uczeń, który w II etapie otrzyma największą ilość punktów. W przypadku uzyskania przez uczniów tej samej ilości punktów, wzięta będzie pod uwagę liczba punktów z I etapu.
Prace konkursowe ocenia jury powołane przez organizatora.
Teksty baśni i legend są dostępne w bibliotece szkolnej.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 1 czerwca podczas obchodów święta naszej szkoły.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!!!
regulamin konkursu plastycznego dla szkoły podstawowej
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
„ Z baśnią i legendą przez Polskę”
I edycja konkursy (na rok 2016) obejmuje region Podkarpacia i Małopolski
Tematyka konkursu jest ściśle związana ze świętem naszej szkoły, czyli obchodami I rocznicy nadania imienia Baśni Polskiej Szkole Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej, które odbędą się 1 czerwca 2016 r.
- ORGANIZATOR KONKURSU:
Dyrektor Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej – p. Wioletta Czemarnik
Opiekun konkursu: p. Agnieszka Pociask
- CELE KONKURSU:
- pobudzanie kreatywności oraz wyobraźni dzieci
- zachęcanie do rozwoju twórczego dzieci
- upowszechnienie i poszerzanie zainteresowań literaturą baśni polskiej wśród uczniów
- ADRESACI KONKURSU:
Konkurs plastyczny skierowany jest do uczniów szkoły podstawowej:
I kategoria: przedszkole i klasy 0
II kategoria: klasy I-III
- TERMINARZ KONKURSU:
- Rozpoczęcie konkursu – 25 kwietnia 2016 r.
- Zakończenie przyjmowania prac – 20 maja 2016 r,
- Rozstrzygnięcie konkursy – 23 maja 2016 r.
- Wręczenie nagród – 1 czerwca 2016 r.
- WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE:
1) Zadaniem uczestnika konkursu jest przedstawienie w formie ilustracji jednej sceny, przygody lub postaci z dowolnie wybranej przez siebie baśni polskiej z regionu Podkarpacia i Małopolski zamieszczonych w wykazie baśni i legend polskich (załącznik nr.1). Wszystkie podane teksty dostępne są w bibliotece szkolnej.
2) Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną, wykonana przez siebie pracę.
3) Format pracy - kartka A3 (inny format nie będzie uwzględniany w konkursie).
4) Praca powinna być wykonana dowolną techniką plastyczną.
5) Każda praca musi być opatrzona na odwrocie opisem uwzględniającym dane:
- imię, nazwisko i klasa uczestnika konkursu,
- tytuł baśni i jej autor,
- co lub kogo przestawia praca.
6) Prace należy składać u wychowawców klas.
7) Złożenie prac jest równoznaczne z akceptacją regulaminu oraz wyrażeniem zgoda na publikacje prac.
6. PRZEBIEG KONKURSU
1) Oceny prac dokona jury powołane przez organizatora.
2) Pod uwagę będzie brana pomysłowość autorów, technika wykonania pracy, walory artystyczne, estetyczne i edukacyjne, samodzielność wykonywania prac.
3) Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
4) Wystawa wszystkich prac odbędzie się 1 czerwca na głównych uroczystościach związanych z obchodami Święta Szkoły.
ZAPRASZAMY DO KONKURSU!
Wykaz baśni i legend polskich
regionu Podkarpacia i Małopolski
do konkursy plastycznego „Z baśnią i legendą przez Polskę”.
Legendy:
- Jak powstała nazwa Rzeszów? – Maria Puterla - Maderowa
- Chłop i czarnoksiężnik (Brzeziny) – oprac. Karol Ozga
- Głodomank (Braciejowa) – oprac. Karol Ozga
- Kwiat paproci (Stasiówka) – oprac. Karol Ozga
Baśnie:
- Hanna Januszewska – „O Bartku doktorze”
- Ewa Szelburg - Zarembina – „Chłopiec z perły urodzony”
- Wanda Dobaczewska – „Złota studzienka”
- Janina Porazińska – „Siostra siedmiu kruków”
Teksty dostępne są w bibliotece szkolnej
REGULAMIN KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM
REGULAMIN KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM
POD HASŁEM „BAŚNIOWE MOLE W NASZEJ SZKOLE”
I. ZAGADNIENIA OGÓLNE:
1. Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej ogłasza konkurs czytelniczy w związku z planowanym Świętem Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Baśni Polskiej, które będzie obchodzone dnia 1 czerwca 2016 roku.
2. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I – III gimnazjum Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej.
3. Informacje o konkursie będą opublikowane na stronie internetowej naszej szkoły.
II. TERMIN KONKURSU:
Eliminacje klasowe: 16 maja 2016 r. ( poniedziałek) – godzina wychowawcza
Eliminacje międzyklasowe: 23 maja 2016 r. (poniedziałek) – godzina wychowawcza
Ogłoszenie wyników: 1 czerwca 2016 r. (środa) – uroczysty apel z okazji Święta Szkoły.
III. CELE KONKURSU:
1. Sprawdzenie stopnia znajomości treści baśni i legend polskich z regionu Podkarpacie i Małopolska.
2. Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3. Popularyzacja baśni i legend polskich.
4. Propagowanie aktywności i kultury czytelniczej poprzez korzystanie
z biblioteki szkolnej.
5. Rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury.
6. Kształtowanie wrażliwości moralnej i estetycznej, pobudzanie kreatywności i wyobraźni.
7. Wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.
8. Uaktywnienie uczniów poprzez udział w konkursach.
V. ZASADY PRZEPROWADZENIA KONKURSU:
1. Pytania konkursowe obejmują wiedzę z zakresu znajomości baśni i legend polskich z regionu Podkarpacia i Małopolski:
LEGENDY:
1) Jak powstała nazwa Rzeszów? - Maria Puterla- Maderowa
2) Chłop i czarnoksiężnik (Brzeziny) – opracowanie: Karol Ozga
3) Głodomank (Braciejowa) - opracowanie: Karol Ozga
4) Kwiat paproci (Stasiówka) - opracowanie: Karol Ozga
BAŚNIE:
1) „ O Bartku doktorze” – Hanna Januszewska
2) „ Chłopiec z perły urodzony” – Ewa Szelburg – Zarembina
3) „ Złota studzienka” – Wanda Dobaczewska
4) „ Siostra siedmiu kruków” – Janina Porazińska
2. Aby wziąć udział w konkursie, należy przeczytać wyznaczone przez organizatorów powyższe pozycje. Eliminacje klasowe przeprowadzone zostaną w formie 20-minutowego testu złożonego z zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru zawierającego pytania związane z treścią wybranych wcześniej tekstów. Wyniki testu konkursowego zostaną ogłoszone do 20 maja 2016r. (piątek).
3. Do drugiego etapu przechodzi po 3 uczniów z każdej klasy gimnazjum z największą ilością punktów.
4. W etapie międzyklasowym wyłonieni uczniowie utworzą grupę z danej klasy gimnazjum i będą odpowiadać ustnie na pytania zadane przez Komisję Konkursową dotyczące znajomości wyżej wymienionych baśni i legend polskich. Etap ten wyłoni zwycięzców z danej klasy, którzy prawidłowo odpowiedzą na największą ilość pytań.
5. Ogłoszenie wyników konkursu czytelniczego nastąpi 1 czerwca 2016r.
6. Podczas obu etapów konkursu nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi uczestnikami, korzystać z jakichkolwiek urządzeń elektronicznych.
7. Nagrodzeni uczniowie otrzymają pozytywną uwagę z zachowania, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!
ORGANIZATORZY
DYREKCJA I NAUCZYCIELE GIMNAZJUM